1. Małopolski Festiwal Smaku

  Małopolski Festiwal Smaku jest najstarszą polską imprezą, promującą unikatowe dziedzictwo kulinarne regionu. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2005 roku w Zakopanem, Tarnowie i Krakowie. Idea promocji regionalnych, małopolskich przysmaków powstała w 2003 r. Wtedy też opracowano mapę "Małopolskie Przysmaki", na której znalazły się najbardziej rozpoznawane marki spożywcze z regionu.

  Dziś kiermasze produktów lokalnych i towarzyszące im konkursy dla producentów regionalnych specjałów organizowane są każdego lata w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Nowym Targu i Miechowie. Do udziału w imprezie zgłaszać się mogą zarówno firmy, jak i osoby fizyczne, a także stowarzyszenia i grupy nieformalne. Istotne, by spełniły podstawowe kryterium, tj. zaprezentowały unikalny produkt czy danie własnego wyrobu, a następnie poddały się ocenie jury oraz publiczności. Jurorzy konkursowi – wśród których znajdują się znamienici szefowie kuchni z Polski i Europy – wskazują najlepsze wyroby i producentów z Małopolski. Publiczność w plebiscycie głosuje wedle kategorii: ekologiczne przysmaki, tradycyjne specjały, smakołyki z legendą oraz potrawy „jak u mamy". Grand Prix Małopolskiego Festiwalu Smaku to nie tylko honorowe wyróżnienie, ale istotna rynkowa rekomendacja firm i produktów. Warto się nią kierować podczas zakupów w Małopolsce.

  Małopolski Festiwal Smaku w ciągu sześciu lat stał się najbardziej rozpoznawalnym, kulinarnym wydarzeniem o zasięgu regionalnym. Od samego początku nadrzędnym celem przedsięwzięcia, obok promocji regionalnego dziedzictwa kulinarnego i wsparcia małopolskich producentów żywności, było upowszechnienie w Regionie i poza jego granicami marki „Małopolski Smak". Małopolski Festiwal Smaku przez cały czas jego trwania stwarza producentom żywności możliwość prezentacji ich oferty szerokiemu gronu potencjalnych nabywców. W przyszłości ma doprowadzić do osiągnięcia realnego efektu rynkowego, tworząc stałą sieć dystrybucji m.in. „Galerię Małopolskiego Smaku".

  Więcej informacji:  www.smak.malopolska.pl

   

  Organizator:

  Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
  Departament Promocji i Turystyki
  ul. Wrocławska 53
  30-017 Kraków
  Pani Magdalena Gdowska tel. 012 3796015
  Pani Aneta Galon tel. 012 3796014

  Poczytaj również o Małopolskim Festiwalu Smaku na PolskaPodajDalej.pl

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne