1. Najciekawsze małe miejscowości w okolicy Krakowa

    Choć są znane tylko doświadczonym turystom, nie brak na ich terenie wspaniałych atrakcji. W rejonie Krakowa czeka na nas wiele ciekawych miejscowości, na terenie których nudzić się nie będziemy. I choć przewodniki tylko sporadycznie o nich wspominają, dla każdego z nas mogą się one okazać wspaniałym celem wycieczki. Jakie miejscowości warto zatem odwiedzić? Co warto zobaczyć na ich terenie?

    Ciekawe małe miejscowości w okolicy Krakowa:

    10. Michałowice

    W rejonie Krakowa nie brak miejscowości, które urzekają przede wszystkim wspaniałą scenerią. Tak jest m. in. w przypadku Michałowic – wsi, która leży w dolinie Dłubni. Dumą tej miejscowości są malownicze wąwozy lessowe, choć i na miłośników dawnej architektury czeka tu nie lada atrakcja. Jest nią XIX-wieczny pałac Dąbrowskich, któremu w czasie wycieczki w rejonie Michałowic również warto poświęcić odrobinę uwagi.

    9. Prandocin

    Niewielki Prandocin może się pochwalić wielką atrakcją. Jest nią kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Wzniesiony w połowie XII wieku przez Odrowążów, przebudowany w czasach Konrada Mazowieckiego tak, by pełnić funkcje obronne, jest do dziś wspaniałą pamiątką z czasów średniowiecza, którą z pewnością warto zobaczyć podczas wycieczki po terenie Małopolski.

    8. Słomniki

    Założone w okresie średniowiecza Słomniki to jedna z ciekawszych miejscowości na Szlaku Kościuszki. To miejsce ważne dla miłośników historii, dla których nie lada atrakcją jest możliwość odwiedzenia miejsca, w którym po bitwie pod Racławicami odpoczywał sam Kościuszko. Jest to jednocześnie miasto ciekawe dla miłośników architektury sakralnej, których może oczarować tutejszy kościół Bożego Ciała – ciekawy przykład stylu neoromańskiego w małopolskim budownictwie.

    7. Iwanowice

    Ta malownicza wieś przyciąga położeniem w dolinie Dłubni, historią sięgającą czasów epoki brązu oraz ciekawym zabytkiem z połowy XVIII wieku. Jest nim drewniany kościół św. Trójcy, mogący się pochwalić ciekawym wyposażeniem. Zabytek ten ceniony jest m. in. przez miłośników średniowiecznej sztuki sakralnej, dla których nie lada atrakcjami są tutejsze rzeźby przedstawiające św. Krzysztofa oraz Madonnę z Dzieciątkiem.

    6. Wysocice

    Ta niewielka miejscowość może się pochwalić wielką atrakcją. Jest nią kościół św. Mikołaja, od lat skutecznie przyciągający do Wysocic miłośników architektury romańskiej z całej Polski. To jeden z najlepszych przykładów romańskich świątyń wznoszonych w XII/XIII wieku na polskich wsiach oraz miejsce, które urzeka ciekawymi dziełami sztuki. Średniowieczna wieża, która do dziś zadziwia obronną formą, gotycka ambona oraz posąg Matki Boskiej, który pochodzi z początków XIII stulecia – oto główne powody, dla których w czasie wycieczki po okolicach Krakowa warto choć na chwilę zajrzeć do Wysocic.

    5. Hebdów

    W Hebdowie doskonale poczują się ci turyści, których fascynują budowle sakralne. Znajdujący się w tej wsi kościół Wniebowzięcia NMP może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku. I choć w jego obecnej formie dominują cechy typowe dla sztuki barokowej, wciąż można tu ujrzeć wiele ciekawych pamiątek z czasów średniowiecza. Gotyckie mury, gotycki posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem – oto wybrane atrakcje, którym w trakcie zwiedzania tego zabytku warto się uważniej przyjrzeć.

    4. Igołomia

    Wieś, w której przyszedł na świat znany malarz i powstaniec styczniowy, Adam Chmielowski, może się pochwalić ważnymi stanowiskami archeologicznymi oraz ciekawymi zabytkami. Co warto zobaczyć w tej miejscowości? Ciekawie prezentuje się tutejszy kościół parafialny, będący ciekawym zabytkiem z czasów średniowiecza, pięknym przykładem dawnej architektury jest tu również klasycystyczny pałac z przełomu XVIII i XIX wieku.

    3. Proszowice

    Choć przewodniki nie poświęcają Proszowicom zbyt wiele uwagi, i tu warto się zatrzymać w trakcie zwiedzania mniej znanych okolic Krakowa. Co można tu zobaczyć? Średniowieczny kościół Wniebowzięcia MB i św. Jana Chrzciciela, pomnik Tadeusza Kościuszki oraz uroczy rynek – oto atrakcje, którymi to leżące w dolinie Szreniawy miasto może oczarować każdego.

    2. Racławice – Janowiczki

    To miejsce będzie ważnym punktem w programie wycieczki po okolicach Krakowa dla każdego miłośnika historii. Pole bitwy, która stała się najważniejszym wydarzeniem w dziejach powstania kościuszkowskiego, oraz pamiątki, które przypominają o uczestnikach insurekcji – oto atrakcje, którymi przyciągają Racławice – Janowiczki. Kopiec Kościuszki, powstańcze mogiły oraz lipy, które mają pamiętać czasy insurekcji – oto powody, dla których warto tu zajrzeć.

    1. Miechów

    W tym mieście zabytkiem najważniejszym jest kościół Bożogrobców – ciekawy przykład architektury sakralnej, która swą obecną formę zawdzięcza licznym pracom, wykonywanym tu od czasów średniowiecza. Najstarsze fragmenty tej budowli pochodzą z wieku XIII, najmłodsze – z początków XIX stulecia. Całość robi ogromne wrażenie, a zwiedzenie tej świątyni każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń.

    Sprawdź również: Kraków – atrakcje dla dzieci

    Małopolska to wiele unikalnych atrakcji, z którymi spotkać można się nawet w niewielkich, mało znanych miejscowościach. Zaplanowanie wycieczki na ich teren nie jest zadaniem trudnym. Pamiętajmy, że rejon Krakowa to nie tylko ogromna ilość zabytków, ale i rewelacyjnie rozwinięta baza noclegowa, która z pewnością pomoże nam planowanie długich podróży. To dzięki niej będziemy mogli odkrywać mniej znane atrakcje, z których region małopolski może być tak dumny.

Kategorie
Aktualności