1. Zielona Karta-kiedy potrzebna,kraje,cena

  Wybierasz się na wakacje samochodem? Planujesz podróż przez wiele krajów? Sprawdź kiedy potrzebna jest Zielona Karta i ile kosztuje!

  Kiedy potrzebna zielona karta - jakie kraje, cena zielonej karty

  Zdecydowanie najważniejszym ubezpieczeniem w naszym kraju jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu. Jest one obowiązkowe, a jednocześnie brak tego ubezpieczenia skutkować może bardzo wysokimi karami finansowymi. Musimy jednak wiedzieć, że ubezpieczenie to obowiązuje jedynie na terytorium naszego kraju i państw, z którymi Polska zawarła specjalną umowę. Wjechać więc swobodnie możemy na terytorium państw takich jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry. Podróż po terytorium tych państw nie będzie się wiązała z koniecznością wykupienia jakichkolwiek dodatkowych ubezpieczeń. Co jednak stanie się, gdy zdecydujemy się na wyjazd do innych państw?

  Niektóre kraje wymagają dodatkowego ubezpieczenia, którym jest zielona karta. Jest to odpowiednik ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, bowiem w naszym imieniu odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dany pojazd przenoszone są na ubezpieczyciela. Zielona karta jest więc prostym odpowiednikiem OC, jednak wymagana jest oddzielnie przy wjeździe na terytorium:Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i na Ukrainę.

   

  Sprawdźmy zatem jaka jest cena-ile kosztuje zielona karta. Zdecydowanie najlepszym finansowo rozwiązaniem jest decyzja o jej zakupie już podczas wybierania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu. Dzięki temu zielona karta będzie nam przekazana bezpłatnie lub po poniesieniu bardzo małych kosztów. Zazwyczaj taki wydatek to od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od polityki cenowej naszego ubezpieczyciela. Jednak jeśli nie kupimy zielonej karty wtedy, kiedy zawieramy umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, również możemy ją dokupić osobno. Wymagać to będzie jednak od nas podpisania osobnej umowy ubezpieczenia, a często okaże się również o wiele droższa. Przy samodzielnym zakupie zielonej karty możemy wydać na nią nawet 200-300 złotych lub więcej, w zależności od aktualnej oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto też wspomnieć o innym rozwiązaniu – zielona karta jest sprzedawana również w specjalnych miejscach na granicy, tam musimy się jednak liczyć również ze sporymi kosztami umowy ubezpieczenia. Jeśli więc istnieje choć niewielkie prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie będziemy wyjeżdżać do państw objętych systemem zielonej karty, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zainteresowanie się nią już na etapie wyboru ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

  Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje zrób przegląd auta – polecamy warsztat samochodowy Rumia ul. Piaskowa 2  tel 604 238 545

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne