1. „Zemsta faraona”, czyli problemy żołądkowe na wakacjach. Jak sobie z nimi radzić?

  Wymarzone wakacje w tropikach mogą zakończyć się zatruciem pokarmowym. Szczególnie mocno jesteśmy na nie narażeni, w krajach gdzie panuje inna flora bakteryjna niż nasza, czyli poza Europą. Popularne kierunku wakacyjne takie jak Tunezja, Maroko, Egipt, Tajlandia, ale także Turcja, to miejsca, gdzie powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

  Przede wszystkim zapobiegaj. Unikaj picia napojów z lodem, ponieważ może on być zrobiony z nieprzegotowanej wody, nie spożywaj niedogotowanych dań, zachowaj ostrożność, jedząc surowe owoce i warzywa. Bądź też ostrożna, kiedy korzystasz z prysznica czy myjesz zęby. Po umyciu zębów usta lepiej przepłukać wodą mineralną z butelki, a podczas kąpieli pod prysznicem mieć zamknięte usta, aby przypadkowo nie nałykać się wody.

  Jeśli już pojawia się u Ciebie lub kogoś z najbliższych objawy tak zwanej „zemsty faraona”, takie jak uporczywa wodnista biegunka, bóle brzucha, zawroty głowy, wymioty i gorączka natychmiast podejmij odpowiednie kroki!

  Po pierwsze postaraj się jak najszybciej zahamować biegunkę i wymioty, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, które w gorącym klimacie jest szczególnie niebezpieczne. Zawsze powinnaś zabierać w podróż podręczną apteczkę, a w niej środki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne. Są one tanie i dostępne bez recepty. Zaopatrz się w nie przed wyjazdem. Są niezbędnych elementem Twojego bagażu. W razie zatrucia natychmiast po nie sięgniesz. Dosyć szybko powinny przynieść ulgę.

  Pamiętaj również by dużo pić. Popijaj małymi łyczkami wodę mineralną, najlepiej z odrobiną soli i cukru, aby uzupełnić nieco utracone elektrolity.

  Jeśli objawy nie ustępują i w ciągu jednej doby nie ma znacznej poprawy, nie czekaj tylko, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim rezydentem i poproś go o pomoc. Podpowie Ci, gdzie znajduje się najbliższa apteka i jakie leki w niej zakupić. Może się bowiem okazać, że te, które przywiozłaś z Polski, są zbyt słabe, ale w kraju, w którym spędzasz urlop, bez problemu dostaniesz takie, które od razu pomogą. Rezydent również pomorze Ci skontaktować się z lekarzem, jeśli jego pomoc okaże się niezbędna.

  Zachowaj zdrowy rozsądek i odrobinę ostrożności, a z pewnością ominie Cię ”zemsta faraona”, wakacje spędzisz miło i wrócisz do domu cała i zdrowa.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne