1. Wycieczka indywidualna czy z biurem podróży? Co wybrać?

  Wycieczka zorganizowana przez biuro podróży to świetna opcja dla osób, które nie mają czasu na samodzielne planowanie wyjazdu. Wolą zapłacić za kompleksową usługę, by w czasie wyjazdu niczym nie zaprzątać sobie głowy. Z kolei wycieczka indywidualna to doskonały wybór dla osób preferujących swobodę działania, chcących zaoszczędzić na locie czy noclegu bądź trafić w miejsca, do których biuro podróży nie dociera. Poznaj wady i zalety wyjazdów z biurem podróży i wycieczek indywidualnych.

  Zalety i wady wyjazdu organizowanego przez biuro podróży

  Jeśli nie lubisz samodzielnie planować wyjazdów bądź nie masz na nic czasu powinieneś zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży w ramach, której otrzymuje się pakiet usług wraz z ubezpieczeniem. Jakie jeszcze zalety niesie za sobą wyjazd zorganizowany?

  •  Organizacja czasu turystom – zwykle biura podróży oferują swoim klientom moc atrakcji i dużo zwiedzania.
  •  Atrakcyjne ceny – zazwyczaj tygodniowe lub dwutygodniowe wakacje w typowo turystycznych krajach, np. Grecji, Włoszech, Egipcie czy Chorwacji kosztują tyle, co wakacje nad polskim morzem. Biura podróży oferują też wakacje last minute, które w szczególności kuszą swą niską ceną.
  • Bezpieczeństwo – w krajach zagrożonych atakiem terrorystycznym bądź wysokim poziom przestępczości bezpieczniej jest poruszać się w grupie, aniżeli indywidualnie.
  • Opieka rezydenta – to usługa szczególnie ważna dla osób niepewnie czujących się w obcym kraju, nie znających języka i chcących mieć w pobliżu osobę, która w każdej chwili udzieli im rady czy pomocy.
  • Przewodnik – w czasie wycieczek do znanych miejsc turystycznych, np. do Paryżu, Rzymu czy Lizbony, oprócz zwiedzania, turyści mogą posłuchać historii i ciekawostek dotyczących zwiedzanych miejsc.
  • Brak przygotowań – wybierając się na wycieczkę z biura podróży, jedyne co musimy zrobić przed wyjazdem to spakować się, czyli zabrać odpowiednio dobrane ubrania do pogody panującej w danym kraju, dokumenty oraz gotówkę.

  Wyjazd z biurem podróży ma jednak pewne wady, a należą do nich:

  • Napięty harmonogram – znajdujące się w ofercie wycieczki objazdowe najczęściej wiążą się z wczesnym, porannym wstawaniem i szybkim zwiedzaniem.
  • Niespełnione oczekiwania – stosunkowo często zdarza się, że piękny i ekskluzywny hotel widoczny na zdjęciach w katalogu biura podróży, na żywo prezentuje się znacznie gorzej.
  • Ryzyko upadłości biura podróży – niestety, planując kilka miesięcy wcześniej wycieczkę z biurem podróży istnieje ryzyko ogłoszenia przez nie upadłości, co może wiązać się z odwołanym wyjazdem i nieudanym urlopem.

  Wady i zalety wyjazdu indywidualnego

  Największą zaletą wyjazdu indywidualnego jest swoboda i wolność wyboru. Jakie jeszcze aspekty przemawiają za wyjazdem niezorganizowanym?

  • Darmowe noclegi – wybierając się na wakacje samodzielnie nie musisz decydować się na nocleg w drogim hotelu. Świetnym rozwiązaniem jest zdobycie darmowego noclegu u mieszkańca kraju, do którego się wybieramy. W sieci znajduje się wiele stron oferujących przyjezdnym pomoc, w tym darmowy nocleg.
  • Redukcja kosztów – zamiast pobytu w ekskluzywnym hotelu możemy poszukać wspomnianego już noclegu u tubylca. Zminimalizować koszty można również poprzez wyszukanie tanich lotów czy rezygnację z dużego bagażu.
  • Nauka języków obcych – wybierając się do obcego kraju samodzielnie, jesteśmy zmuszeni porozumiewać się w obcym języku.
  •  Możemy zwiedzać miejsca, do których nie dotrzemy z biurem podróży.

  Główną wadą wyjazdu indywidualnego jest nieprzewidywalność. Turyści muszą być przygotowani na każda sytuację. Możemy dotrzeć do miejsc nieprzyjaznych turystom i w ten sposób narazić się mieszkańcom odwiedzanego kraju. W razie problemu z noclegiem, transportem, w przypadku choroby czy kradzieży musimy sobie radzić samemu.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne