1. TOP 8: największe atrakcje Rzeszowa

  Na terenie najważniejszego miasta na Podkarpaciu nuda nikomu z nas grozić nie będzie. Rzeszów to liczne atrakcje i cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka obiektów, którym w czasie wycieczki po tym mieście warto się uważniej przyjrzeć.

  TOP 8. Ratusz

  Ratusz, wzniesiony w XV wieku, stanowi jedną z najciekawszych budowli na terenie miasta. To wyjątkowa ozdoba tutejszego rynku oraz perełka architektury, której z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Wzniesiony przez Mikołaja Spytka Ligęzę jako prywatny obiekt, pod koniec XIX wieku zaczął służyć miejskim urzędnikom. Został w tym czasie powiększony, a w czasie rozbudowy zyskał pseudogotycką formę, w której możemy go podziwiać obecnie.

  TOP 7. Letni pałacyk Lubomirskich

  Letnia rezydencja Lubomirskich powstała na przełomie XVII i XVIII stulecia. ozdobą tej barokowej budowli są kamienne popiersia, przedstawiające członków rodziny Lubomirskich w strojach rzymskich senatorów. W otoczeniu secesyjnych willi, pałacyk ten do dziś prezentuje się wspaniale.

  TOP 6. Pomnik Urwisa

  Od kilku lat jednym z symboli Rzeszowa jest jedyny w Polsce pomnik urwisa. Przedstawia on chłopca z procą. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan, a jego dzieło cieszy się coraz większą sympatią wśród turystów odwiedzających stolicę Podkarpacia.

  TOP 5. Synagoga Staromiejska i Nowomiejska

  Synagoga Staromiejska powstała w 1610 roku i jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Utrzymana w stylu renesansowym, służy obecnie jako Ośrodek Badań Historii Żydowskiej. Obok niej wznosi się Synagoga Nowomiejska, zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku. Dziś w jej wnętrzu mieści się galeria sztuki, dzięki czemu każdy z nas może zajrzeć do jej wnętrza.

  TOP 4. Sanktuarium Wniebowzięcia NMP

  Sanktuarium Wniebowzięcia NMP to ważny punkt na mapie Rzeszowa. Zabytkowy klasztor Bernardynów i przylegający do niego klasztor to miejsce ważne i dla pielgrzymów, i dla tych, których interesuje architektura utrzymana w stylu późnego renesansu. W kościele tym można zobaczyć m. in. pomniki grobowe członków rodziny Ligęzów oraz kaplicę Matki Boskiej Rzeszowskiej z późnogotycką figurą Madonny z Dzieciątkiem.

  TOP 3. Kościół farny

  Ten cenny zabytek sakralny powstał w połowie XIV wieku. Bliskość rynku sprawia, że turyści chętnie poświęcają mu swój czas. Ta masywna budowla może się obecnie pochwalić barokową formą, styl ten dominuje również w jej wnętrzu. Wśród licznych zabytków sztuki sakralnej, które można tutaj zobaczyć, na szczególne wyróżnienie zasługuje ołtarz główny z 1730 roku, z obrazem przedstawiającym Ukrzyżowanie Chrystusa. Pięknie prezentują się też ołtarze boczne oraz ambona, będąca ciekawym przykładem stylu rokoko.

  TOP 2. Zamek Lubomirskich

  Ta ciekawa pamiątka po dawnych panach miasta skutecznie przyciąga uwagę miłośników historii i pięknej architektury. Zamek Lubomirskich to jeden z najcenniejszych zabytków na terenie Rzeszowa, a jego potężne bastiony do dziś wzbudzają zachwyt wśród zwiedzających. Wyremontowany w latach 80. i 90. XX wieku, do dziś jest jednym z najciekawszych zabytków architektury na terenie Rzeszowa.

  TOP 1. Podziemna Trasa Turystyczna

  Podziemna Trasa Turystyczna jest opcją dla tych, którzy chcą spojrzeć na rzeszowski rynek z nieco innej perspektywy. Choć trasa ta ma niespełna 400 metrów długości, jej pokonanie może każdemu dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Na trzech kondygnacjach można zobaczyć ponad 20 piwnic, które powstały pomiędzy XIV a XVIII wiekiem.

  Rzeszów jest miastem, w którym nudzić się nie można. Ciekawe zabytki architektury, podziemne atrakcje – wszystko to sprawia, że w czasie wycieczki po tym mieście każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne