1. TOP 6: najpiękniejsze zamki Mazowsza

  Na terenie tak ciekawej krainy, jaką jest Mazowsze, na bak pięknych zamków narzekać nie można. Którym z nich warto poświecić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po tej części kraju? Oto nasze propozycje dla tych, którzy najbliższe wakacje chcą spędzić w miejscach wyjątkowo ważnych z punktu widzenia historii.

  • Czersk

   Ruiny zamku w Czersku mają wiele uroku. Dumnie wznoszące się nad doliną Wisły, stanowią jedną z ważniejszych atrakcji Mazowsza. Ruiny tego zamku stanowią atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii, są też obiektem chętnie odwiedzanym przez miłośników imprez plenerowych. W sezonie zamkowe mury tętnią życiem, a urządzane tu turnieje rycerskie i historyczne festyny od lat cieszą się ogromnym powodzeniem.
    

  • Iłża

   Ruiny zamku biskupiego w Iłży to kolejna atrakcja, której warto poświecić nieco więcej uwagi. Pozostałości budowli mieszkalnej oraz wieża, która dziś rewelacyjnie sprawdza się jako punkt widokowy – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi mogą się zetknąć turyści w trakcie wizyty na terenie zamkowego wzgórza.
    

  • Pułtusk

   Wznoszony od XIV wieku zamek biskupi w Pułtusku to ciekawy przykład rezydencji, która aż do XVIII wieku ulegała licznym przeobrażeniom. Wielka rozbudowa tego zamku miała miejsce m. in. w wieku XV oraz w XVI, kiedy to z gotyckiej warowni postanowiono uczynić modną rezydencję w stylu renesansowym. Zniszczony w XVII wieku zamek szybko został zabezpieczony, a rozbudowa w XVIII wieku uczyniła zeń jedną z ważniejszych siedzib na terenie Mazowsza. Dziś w jego wiekowych murach mieści się centrum konferencyjno-hotelowe oraz niewielka placówka muzealna, której ekspozycja w ciekawy sposób przybliża zwiedzającym dzieje zamku oraz miasta.
    

  • Szydłowiec

   Zamek w Szydłowcu jeszcze w XVII wieku uchodził za jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich na ziemiach polskich. Do dziś zachwyca on turystów swą formą i pięknym otoczeniem, a ze względu na liczne atrakcje, jest on zabytkiem bardzo chętnie odwiedzanym przez wycieczki. Dumą zamku jest dziś mieszczące się w jego murach Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, którego zbiorom z pewnością warto się dokładniej przyjrzeć.
    

  • Chlewiska

   To jedna z ciekawszych budowli na terenie Mazowsza oraz jeden z najmodniejszych ośrodków SPA w tej części kraju. Chlewiska to takie atrakcje, jak zamek Odrowążów z XVI wieku oraz XIX-wieczna stajnia. Ogromne wrażenie na turystach robi też park zamkowy, będący idealnym miejscem dla tych, którzy chcą wypoczywać w otoczeniu pięknej zieleni.
    

  • Liw

   Ruiny zamku książęcego w Liwie to kolejna atrakcja, której w trakcie wycieczki historycznej po terenie Mazowsza warto się dokładniej przyjrzeć. Choć z tej gotyckiej budowli o typowo obronnym charakterze pozostała w istocie tylko wieża bramna, jest to obiekt zasługujący na uwagę. Zamek, który powstał na przełomie XIV i XV wieku, jest obecnie ważną atrakcją turystyczną oraz siedzibą niewielkiego muzeum. Jest to jednocześnie miejsce, które – ze względu na piękne otoczenie – cieszy się ogromną sympatią wśród turystów z całej Polski.

  Te zamki, którymi może nas oczarować Mazowsze, mają unikalny charakter. Każdy z nich jest ważnym świadkiem historii, każdy z nich zadziwia swą formą i niepowtarzalnym urokiem. Zwiedzanie takich zabytków sprawi, że każdy z nas doceni piękno Mazowsza i miło spędzi czas podczas wycieczki po terenie tej niezwykłej krainy. Mazowsze to przecież wyjątkowy region, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Tutejsze atrakcje turystyczne zachwycić mogą przecież nie tylko miłośników historii, ale i tych turystów, którzy lubią odwiedzać miejsca wyjątkowe, choć nieco mniej znane.

  Sprawdź również:
  Najpiękniejsze Zamki w Polsce – TOP 20

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne