1. Sztokholmskie atrakcje, czyli recepta na udany weekend w stolicy Szwecji

  Nazywany Wenecją Północy, jest miastem niezwykle atrakcyjnym dla turystów. Piękna architektura i ciekawe muzea sprawiają, że turyści odwiedzający Sztokholm nie mogą się nudzić. Co koniecznie trzeba zobaczyć w szwedzkiej stolicy?

  Szwecja staje się krajem coraz popularniejszym wśród polskich turystów. Niewielka odległość, ciekawa kultura i wspaniałe zabytki, a do tego historia, która tak mocno łączy nasz kraj i Szwecję – oto główne przyczyny rosnącej popularności tego państwa w oczach Polaków. Obowiązkowym punktem w programie takich wypraw jest Sztokholm. Wycieczki do szwedzkiej stolicy ma swej ofercie niejedno biuro podróży, jak np. Rainbow Tours – organizator od lat promujący największe atrakcje Wenecji Północy. Jakich atrakcji nie można pominąć podczas wycieczki po tym mieście?

   

  Ratusz – wizytówka Sztokholmu

  Wspaniały ratusz stał się jedną z najsłynniejszych budowli szwedzkiej stolicy i jedną z jej najważniejszych atrakcji turystycznych. Wzniesiony w latach 20., uwagę przyciąga swą charakterystyczną sylwetką oraz wieżą, będącą jednym z najważniejszych elementów w miejskiej panoramie. Ratusz ten jest jednocześnie miejscem wyjątkowo ważnym dla tych, którzy śledzą najważniejsze wydarzania związane z przyznawaniem Nagrody Nobla. To właśnie tu, w Sali Błękitnej, odbywają się od 1934 roku wielkie przyjęcia na cześć kolejnych laureatów tej prestiżowej nagrody.

  Niezwykłe muzeum pod gołym niebem

  Dumą Sztokholmu jest wspaniały skansen – wyjątkowa placówka muzealna, której nie można pominąć. Założony w 1891 roku, jest najstarszą tego typu atrakcją w całej Europie. Kto odwiedzi skansen w Sztokholmie, ten będzie mógł zapoznać się z dawną architekturą szwedzkich regionów oraz z fascynującą kulturą tego kraju. Na zwiedzających czeka tu ponad 140 obiektów, przy czym najstarsze budowle są cennymi pamiątkami z XVI stulecia. Co można tu zobaczyć? Wiejskie chaty, replika dawnego miasteczka, szkoła, apteka oraz huta szkła – oto atrakcje, dzięki którym ów skansen zalicza się do najważniejszych placówek muzealnych w Szwecji.

  Na pokładzie wojennego okrętu

  W krajobrazie tego miasta okręty i jachty zajmują ważne miejsce. Nie brak w ich gronie takich obiektów, które są cennymi pamiątkami historycznymi i ważnymi atrakcjami turystycznymi. Królewski okręt „Vasa” z XVII wieku, wydobyty z morskiego dna w latach 60. XX wieku, jest obecnie słynną placówką muzealną i jedną z najważniejszych atrakcji w Sztokholmie. Warto podkreślić, że muzeum w którym można podziwiać jego wrak, jest też jedną z najczęściej odwiedzanych placówek muzealnych w całej Skandynawii, a wśród zwiedzających nie brak i polskich turystów.

  Z wizytą w królewskim pałacu

  Kto pojawi się w Sztokholmie, powinien zajrzeć też do słynnego pałacu królewskiego. Oficjalna rezydencja królewska przyciąga uwagę swą fasadą, która jest ciekawym przykładem sztuki barokowej. Piękne otoczenie sprawia, że możliwość zobaczenia tego obiektu dla każdego turysty staje się wielką atrakcją.

  Sztokholm to piękne miasto, a jego zabytki tworzą bogatą i niezwykle zróżnicowaną kolekcję. Szwedzka stolica stała się dzięki temu atrakcyjnym kierunkiem weekendowych wypraw, choć na jej dokładne poznanie przeznaczyć należy przynajmniej kilka dni.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne