1. Surfing nie jedno ma imię

  Pływanie na desce to zabawa pełna adrenaliny i dostarczająca wielu niezapomnianych wrażeń. Już kilka lekcji z instruktorem wystarczy, aby poczuć przyjemność z uprawiania tego sportu. Jednak najpierw trzeba poznać jego odmiany i wybrać tą, która będzie najlepsza dla nas. Jeśli zdecydujemy już, który z rodzajów surfingu chcemy uprawiać, to możemy rozpoczynać szkolnie. W artykule przedstawiamy cechy charakterystyczne surfingu, windsurfingu, kitesurfingu i bodyboard.

  Surfing

  Jest to sport uprawiany na wodzie. Polega na ślizgu na specjalnej desce po falach. Surfer stoi na desce i stara się wpływać na fale. Najlepsze warunki do uprawiania surfingu są nad oceanem. To właśnie tam są największe fale. Mimo tego na mniejszych zbiornikach wodnych, takich jak np. nasz rodzimy Bałtyk, też można spróbować swoich sił w surfingu. Dobre warunki do uprawiania tego sportu są na półwyspie helskim. Znajdziemy tam także wiele szkół surfingowych.

  Windsurfing

  Jest to odmiana surfingu. Deska, na której pływamy jest dodatkowo wyposażona w żagiel. Windurfing określa się jako jazdę na desce po grzbietach fal. Do tego wykorzystywany jest wiatr. Chcąc w odpowiedni sposób ślizgać się na desce bez żagla konieczna jest odpowiednia wysokość fal. Dlatego też w niektórych miejscach surfing jest niemożliwy. Przymocowany do deski żagiel ułatwia poruszanie się, co sprawia, że windsurfing jest mniej wymagający. Odpowiedni wiatr daje nam gwarancję napędu.

  Kitesurfing

  Jest uznawany za jeszcze jedną z odmian surfingu. Można uznać, że należy on do rodziny sportów wodnych z wykorzystaniem deski. W kitesurfingu oprócz deski posługujemy się także specjalnym latawcem. Pływający staje na desce, trzyma drążek, którym steruje latawcem (dodatkowo jest także przypięty do niego specjalną uprzężą). Mówi się, że kitesurfing jest sportem bardzo wymagającym i trudnym do nauczenia. Jednakże osoby, które poznają jego tajniki często zakochują się w nim bez pamięci. Ten rodzaj sportu można z powodzeniem uprawiać nad Bałtykiem, chociaż duża część osób woli zagraniczne plaże np. w Egipcie lub w Turcji. Przy szkoleniach tego typu bardzo ważne jest dostosowanie stopnia zaawansowania do umiejętności, które posiada uczeń. Wybierając szkołę kitesurfingową warto zwrócić uwagę na to czy są w niej zajęcia dla osób początkujących oraz czy w późniejszym etapie można doskonalić swoje umiejętności. Pamiętajmy również o sprawdzeniu kwalifikacji trenerów. Jedną z firm organizujących wyjazdy kitesurfingowe jest biuro podróży jovitravel.pl. W ich ofercie można znaleźć wypoczynek w różnych miejscach, w których można uprawiać kitesurfing.

  Bodyboard

  To sport uprawiany również z wykorzystaniem deski. Jednakże w odróżnieniu od surfingu, windsurfingu i kitesurfingu, w których stoimy na desce, w bodyboard na desce się leży. W Polsce jest on mało popularny.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne