1. Skarby Kotliny Kłodzkiej

  Jest najpiękniejszą krainą, jaką może się pochwalić Dolny Śląsk. Pełna bezcennych skarbów i wyjątkowych atrakcji Kotlina Kłodzka nie bez powodu stała się częstym celem turystycznych wypraw. Jakimi atrakcjami może ona oczarować podróżnych? Dlaczego ten skrawek ziemi stał się swoistym fenomenem w świecie turystyki? Wystarczy odwiedzić najważniejsze miejscowości Kotliny Kłodzkiej, by uzyskać odpowiedzi na wszystkie te pytania.

  Kłodzko: serce Kotliny

  To miasto jest najważniejszym celem każdej wycieczki po terenie Kotliny Kłodzkiej. Zachwyca potężną twierdzą, która od lat dumnie wznosi się nad miastem. Zadziwia okazałym rynkiem, którego centralną część zajmuje majestatyczny ratusz – jeden z najpiękniejszych na terenie Dolnego Śląska. Kusi malowniczymi, miejskimi zakątkami i historycznymi uliczkami, przy których wznoszą się wiekowe kamienice. Efekt? Kłodzko, najważniejsze w tym regionie miasto, może oczarować każdego.

  Bardo: w cieniu sanktuarium

  Ci, którzy po raz pierwszy odwiedzają Bardo, mogą odnieść wrażenie, że jego sercem jest sanktuarium. Pocysterski zespół klasztorny dominuje w zabudowie tego malowniczego miasta, które jest częstym celem pielgrzymek. Góra Kalwaria oraz maryjne sanktuarium są jego najważniejszymi atrakcjami. Wielką popularnością cieszy się również tutejsze muzeum klasztorne, pełne cennych zabytków sztuki sakralnej. Malowniczy przełom Nysy Kłodzkiej oraz otaczające miasto Góry Bardzkie sprawiają, że jest to miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez pątników, ale i miłośników aktywnej turystyki.

  Uzdrowiska ziemi kłodzkiej

  W pobliżu Kłodzka nie brak też znanych kurortów, w których od lat ratują swe zdrowie kuracjusze z całej Polski. Perełką wśród tutejszych uzdrowisk jest Lądek-Zdrój, którego lecznicze wody ceniono już w czasach późnego średniowiecza. Duszniki, Polanica i Kudowa to kolejne uzdrowiska, które kuszą piękną zabudową, wspaniałym klimatem oraz malowniczą okolicą. W każdym z nich można doskonale wypocząć, delektując się smakiem leczniczych wód i atmosferą typową dla kurortów z długą tradycją.

  Kłodzkie podziemia

  Kotlina Kłodzka może się też pochwalić ciekawymi atrakcjami, które przed wzrokiem ciekawskich ukryły się głęboko pod ziemią. Jednym z turystycznych hitów ziemi kłodzkiej jest zabytkowa kopalnia złota, którą może się pochwalić Złoty Stok. Ciekawą trasę podziemną posiada samo Kłodzko, a w pobliskim Kletnie czeka wyjątkowa Jaskinia Niedźwiedzia – jedna z najpiękniejszych w całej Polsce. Dodatkową atrakcją, dzięki której Kletno coraz chętniej odwiedzają wycieczki, są też pobliskie kopalnie uranu.

  Wspaniała i różnorodna Kotlina Kłodzka cieszy się ogromnym uznaniem. Wycieczki po jej terenie ma w swej ofercie niejedno biuro podróży, a chętnych na zapoznanie się z tą krainą przybywa z każdym rokiem. To magiczna kraina, w której z cennymi pamiątkami sprzed wieków można się spotkać niemal na każdym kroku.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne