1. Skarby Dalmacji: Dubrownik

  Stał się najsłynniejszym miastem w całej Chorwacji, a wycieczki na jego teren oferuje niemal każde biuro podróży. Okoliczne plaże sprawiają, że i wczasy na terenie tego miasta cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dubrownik to hit turystyczny ostatnich lat. Skąd wzięła się tak wielka popularność tego miasta?

  Z kart historii

  Dalmacja to kraina wyjątkowa. Większość miast leżących na jej terenie może się pochwalić długą historią, w której nie brak ważnych wydarzeń. Dzieje Dubrownika również mogą oczarować. Początki miasta przypadają na okres prehistoryczny. Z niewielkiej osady greckiej, stał się z czasem Dubrownik miastem odgrywającym niezwykle ważną rolę w regionie. W swych dziejach pełnił m. in. funkcję stolicy Republiki Dubrownickiej, której szczególnie pomyślny rozwój nastąpił w XV i XVI stuleciu. Z tego też czasu pochodzą najpiękniejsze i najsłynniejsze zabytki miasta. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po mieście? W których miejscach najlepiej można się przekonać o jego bogactwie i wyjątkowo silnej pozycji w dawnych czasach?

  Dubrownik i jego fortyfikacje

  Potężne fortyfikacje, świetnie zachowane do dziś, są symbolem miasta i jego najważniejszą atrakcją turystyczną. Rozbudowywane od XIV wieku, zadziwiają potęgą murów, bastionami i twierdzami, dzięki którym stały się najwspanialszym założeniem obronnym w Europie. Potężne mury, w których skład wchodzi 5 bastionów oraz 15 wież to nie wszystkie atrakcje. Zachwycają też twierdze oraz forty, które można ujrzeć już poza murami miejskimi. Takie umocnienie zapewniało mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa przez wieku, a dziś sprawia, że Dubrownik jest doskonałym celem wycieczki dla miłośników fortyfikacji i obronnej architektury.

  Symbole Dubrownika: to trzeba zobaczyć!

  Są znane na całym świecie, a w publikacjach na temat Dubrownika ich zdjęcia pojawiają się obowiązkowo. Mury i bramy miejskie to podstawa, jednak i w ich obrębie ujrzeć można wiele wspaniałych zabytków. Wielka Fontanna Onufrego i stojący w jej pobliżu klasztor św. Klary to ważne punkty na turystycznym planie miasta. Gotycko – renesansowy kościół Zbawiciela oraz klasztor Franciszkanów to kolejne zabytki, które są doskonale znane. Pałace: Sponza i Rektorów to kolejne symbole Dubrownika, podobnie zresztą jak wieża zegarowa czy Mała Fontanna Onufrego. Obowiązkowym punktem w programie zwiedzania miasta jest też katedra, która kusi wspaniałym wystrojem wnętrza oraz rewelacyjnym skarbcem.

  Nieco mniej znane zabytki

  Mówi się o nich nieco rzadziej, nie awansowały też do roli miejskich symboli. Choć są chętnie odwiedzane i z pewnością zasługują na uwagę, w przewodnikach pisze się o nich nieco rzadziej. Nie każdy turysta zdaje sobie zatem sprawę, że na terenie miasta czeka na zwiedzających wspaniała synagoga z XV wieku, będąca jednym z najstarszych obiektów tego typu w całej Europie. Rzadko też wspomina się w przewodnikach o pochodzącym z XIV wieku Pałacu Wielkiej Rady. Nieco rzadziej odwiedzana jest też cerkiew serbsko – bizantyjska, w której obecnie mieści się Muzeum Ikon.

  Okoliczne atrakcje: gdzie warto się wybrać?

  Ciekawych atrakcji nie brak też z dala od centrum. Z Dubrownika można urządzać wspaniałe wycieczki na wyspę Lokrum oraz do jaskini Dubrowica – ciekawej groty, udostępnionej turystom kilka lat temu. Koniecznie trzeba się też wybrać na pobliskie wzgórze Srd, które jest doskonałym punktem widokowym. Dubrownik i jego okolica, podziwiane ze wzgórza, prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Na wzgórze można dostać się pieszo, można też skorzystać z kolejki linowej.

  Wspaniałe zabytki i piękna okolica – oto czynniki, dzięki którym Dubrownik podbił serca turystów z całego świata. Biura podróży oferujące coraz ciekawsze propozycje zwiedzania tego miasta oraz coraz lepsza baza noclegowa na terenie Dubrownika to czynniki, które dodatkowo sprzyjają jego promocji. W efekcie Dubrownik stał się najcenniejszym skarbem, jakim może się pochwalić Chorwacja.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne