1. Skansen Miasteczko Górniczo-Hutnicze w Leszczynie Gmina Złotoryja

  Leszczyna to klimatyczna miejscowość położona na Pogórzu Kaczawskim w Parku Krajobrazowym „Chełmy” otoczona malowniczymi pagórkami, lasami, z mnóstwem tajemniczych ścieżek i zakątków. Tu mieścił się dawny ośrodek górnictwa miedziowego. Podstawową atrakcją tej miejscowości jest odrestaurowany podwójny piec wapienniczy z XIX w.

  W pobliżu obserwować można interesujące odsłonięcie osadowych skał miedzionośnych dawnej kopalni „Ciche Szczęście”, chronione jako pomnik przyrody nieożywionej w „starym zagłębiu miedziowym”. W celu przybliżenia licznych walorów przyrodniczo-historycznych otwarta została tutaj ścieżka przyrodniczo – kulturowa „Synklina Leszczyny”. Kilkugodzinny spacer wytyczonym szlakiem pozwoli obserwować unikalne gatunki roślin, zgłębiać wiedzę na temat kwitnącego tutaj niegdyś górnictwa i hutnictwa miedzi (służą temu licznie umiejscowione tablice informacyjne oraz zachowane zabytki), a także na podziwianie malowniczych krajobrazów oraz wdychanie nieskazitelnie czystego powietrza, gwarantującego pełny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Na bazie opisanych walorów od lat w Leszczynie odbywa się impreza plenerowa Dymarki Kaczawskie, poświęcona kultywowaniu tradycji górniczo-hutniczych. Na kanwie tej imprezy zrodził się pomysł utworzenia Skansenu Miasteczka Górniczo-Hutniczego.

  I tak, z inicjatywy i dzięki staraniom Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych w m-cu maju 2012 r. nastąpi otwarcie skansenu miasteczka górniczo-hutniczego. Główne elementy obiektu to: odrestaurowany podwójny piec hutniczy, tzw. Dymarki oraz infrastruktura towarzysząca. Przestępując mury skansenu można będzie odbyć swoistą podróż w czasie, przenieść się w klimat dawnych epok, poznając jednocześnie bogatą 7-wiekową historię górnictwa i hutnictwa tej ziemi dzięki utworzonej Izbie Tradycji Górniczych. Z racji lokalizacji na terenie parku krajobrazowego w skansenie odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla uczniów, stąd sala ze stanowiskami komputerowymi i laboratorium przyrodniczo-geologicznym, które przystosowane będzie m.in. do przeprowadzania badań wody, gleby, powietrza, roślin, skał i minerałów. Skansen dysponuje również dwoma salami konferencyjnymi mogącymi jednorazowo przyjąć 200 osób. Nie zabraknie też wielofunkcyjnej sali seminaryjnej przeznaczonej do ćwiczeń kulturalno-oświatowych oraz pomieszczeń hotelowych, docelowo dla 40 osób. Dzięki windzie budynek jest też przystosowany do wizyt osób niepełnosprawnych. Natomiast karczma górnicza i sala rycerska stanowią zaplecze gastronomiczne obiektu. Wzdłuż muru obronnego znajdować się będzie ekspozycja stanowisk starych, ginących zawodów i rzemiosł do prowadzenia pokazów i warsztatów (kowal, hutnik, ceramik, piekarz, młynarz, papiernik, szlifierz kamieni, rzeźbiarz w drewnie i w kamieniu, browarnik, zielarz, wikliniarz itp.), a także makiety pieców do  pokazów wytopu rud miedzi. Na terenie miasteczka znajduje się również zadaszona estrada oraz wiaty biwakowe umożliwiające organizację pikników i imprez plenerowych.

  Skansen czynny jest codziennie w godz. 10.00 do 22.00

  Oferta dla szkół:

  a.. izba tradycji górniczych
  b.. zielone szkoły
  c.. zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, historycznej, tradycji
  górniczych,
  d.. zajęcia dydaktyczne w ramach warsztatów poznawczych i twórczych
  starego rzemiosła i ginących zawodów
  e.. całodzienne wyżywienie – 30 zł
  f.. nocleg za dobę – 30 zł

  Oferta dla firm i grup zorganizowanych:

  * szkolenia i konferencje
  * imprezy integracyjne i firmowe
  * biesiady i karczmy
  * bankiety i uroczyste obiady

   

  Oferta dla turystów indywidualnych:

  a.. wypoczynek połączony z rekreacją
  b.. weekendy familijne
  c.. imprezy okolicznościowe
  d.. pobyty świąteczne

  KONTAKT I REZERWACJA

  ZŁOTORYJSKIE TOWARZYSTWO TRADYCJI GÓRNICZYCH
  59-500 Złotoryja, Al. Miła 1 
  skansen@dymarkikaczawskie.pl
  KONTAKT TELEFONICZNY: tel./fax: 76 87 83 966, 76 87 86 759 

  tel. kom.: 
  723 988 333 
  695 949 006 
  721 299 473 

  Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych
  Aleja Miła 1
  59-500 Złotoryja
  Gmina Złotoryja
  e-mail:
  dymarkikaczawskie@dymarkikaczawskie.pl

  Więcej na www.dymarkikaczawskie.pl

  Odwiedź Miasteczko Górniczo-Hutnicze już dziś!

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne