1. Północne wybrzeże Tunezji i jego atrakcje

  Od słonecznej Sycylii północne wybrzeże Tunezji oddziela jedynie 140 kilometrów. Nic dziwnego, że w tej części kraju podziwiać można pejzaże typowe dla europejskich kurortów śródziemnomorskich. Nie brak w tej części Tunezji klimatycznych miasteczek ze starymi portami, w których panuje wyjątkowa atmosfera. Które z nich warto zobaczyć?

  Bizerta. Wokół Starego Portu.

  Stary Port w Bizercie od lat był przedmiotem sporów i konfliktów. Rywalizowano o niego już w okresie rzymskim, był też sporną kwestią w latach 60. XX wieku. Dziś jest najciekawszym miejscem na terenie Bizerty, która staje się coraz popularniejszą wśród turystów miejscowością.

  Choć sama Bizerta ma dość nowoczesny charakter, nie brak tu miejsc godnych uwagi. Obok Starego Portu koniecznie trzeba tu odwiedzić Fort el Hani oraz górujący nad miastem Fort Hiszpański. W pobliżu poru ciekawie prezentuje się pamiątka po Turkach, jaką jest ośmiokątny minaret Wielkiego Meczetu. Niewielka, za to zadbana plaża w pobliżu portu sprawia zaś, że Bizerta jest doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

  Tabarka – śladami Rudobrodego

  Tutejszy port znany jest z tego, iż często bywał tu najsłynniejszy pirat świata. W XVI wieku Rudobrody był tu stałym gościem, dziś jego legenda przyciąga to tej wyjątkowej miejscowości rzesze turystów.

  Wśród licznych atrakcji czekających w pobliżu tego spokojnego portu, na szczególną uwagę zasługują skalne iglice, których niezwykłe kształty są dziełem erozji. Można do nich dotrzeć z portu zadbaną i stworzoną z myślą o turystach promenadą. W okolicy miasta nie brak i pięknych wysepek wulkanicznych, przy których brzegach podziwiać można foki śródziemnomorskie, nie brak też maleńkich miasteczek ukrytych pomiędzy górskimi zboczami.

  Tabarka, dzięki swemu nadmorskiemu położeniu, jest chętnie odwiedzana przez miłośników plażowania i nurkowania. W związku z coraz większym rozwojem turystyki w tej miejscowości, powstał tu nowoczesny kompleks hotelowy oraz lotnisko.

  Dawna Utica

  Dziś znana jest jako Utigue i jako miejscowość położona w połowie drogi między Tunisem a Bizertą jest dość chętnie odwiedzana przez podróżnych. Dawniej była jednym z najważniejszych portów. Założona przez Fenicjan Utica ważnym potem była już w X wieku p. n.e.,zaś jej ruiny są dziś jednym z największych ewenementów na terenie północnego wybrzeża Tunezji. Zachowały się tu zarówno tajemnicze groby z okresu punickiego, jak i nieco młodsze wille rzymskie. Wyjątkowość tego miejsca sprawia, że podczas wycieczki do Tunezji nie można przejść obok niego obojętnie.

  Wybrzeże Koralowe – dziewiczy zakątek północnego wybrzeża

  Ten nadmorski region znalazł się z dala od popularnych szlaków turystycznych, stąd też jego fascynujący, nieco dziewiczy charakter. Tu nadal można zachwycać się dzikimi plażami oraz potężnymi urwiskami. Góry i morze tworzą tu w duecie wyjątkową scenerię. Tereny te są dość słabo zaludnione, gdyż wraz z wyginięciem korala szlachetnego mieszkańcy okolicznych wiosek opuścili swe rodzinne ziemie i powędrowali szukać szczęścia gdzie indziej.

  Na obszarze Wybrzeża Koralowego nie brak miejsc, którymi z pewnością zachwycą się zbłąkani turyści. Przylądek Cap Serrat to dobre miejsce dla tych, którzy są amatorami wędkowania lub nurkowania. Ci, którzy wolą atrakcje o historycznym charakterze, dobrze mogą poczuć się w Sidi Mechrig. Tu czekają na nich m. in. pozostałości po rzymskich termach, tu również Tunezja może zachwycić swym wyjątkowym urokiem.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne