1. Perły Dalmacji: Zadar

  Tak chętnie odwiedzana przez polskich turystów Dalmacja może się pochwalić pięknymi plażami i miastami, których zabudowa zachwyci każdego. W gronie miast, które warto odwiedzić w czasie wycieczki po tej części Chorwacji, znajduje się również Zadar. Jakie zabytki warto tu zobaczyć?

  Czym przyciąga Zadar?
  Zadar jest najbardziej na północ wysuniętym miastem Dalmacji, a dzieje osadnictwa na jego terenie sięgają IX wieku p. n.e. w okresie średniowiecza pełnił Zadar rolę stolicy Dalmacji. Dziś jest jednym z jej najważniejszych ośrodków turystycznych, a wspaniałe budowle przypominają o jego długiej historii. Nie brak tu również ciekawych wydarzeń kulturalnych, które mogą uprzyjemnić wypoczynek na jego terenie. Koncerty w kościele św. Donata, koncerty chórów muzycznych oraz uliczne teatry to najważniejsze atrakcje, z których można skorzystać w tym mieście. A jakie zabytki czekają na jego terenie?

  Najważniejsze zabytki miasta
  Jest ich wiele, a wybór tych zasługujących na szczególną uwagę jest trudnym zadaniem. Symbolem miasta jest kościół św. Donata. Ta potężna rotunda bez wątpienia zalicza się do najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, przyciąga również koncertami urządzanymi w jej wnętrzu. Uwagę turystów przyciąga również klasztor benedyktyński. Ta ciekawa budowla, utrzymana w stylu gotycko-renesansowym, może się pochwalić ciekawą placówką muzealną. Tutejsze Muzeum Sztuki Sakralnej zachwyca zarówno cennymi obrazami, jak i kolekcją wiekowego i niezwykle cennego sprzętu liturgicznego. Wspaniałym przykładem architektury sakralnej jest również opactwo franciszkańskie, na terenie którego można ujrzeć najstarszą świątynię Dalmacji wzniesioną w stylu gotyckim. Serbska cerkiew św. Eliasza to kolejna perełka, której warto poświecić nieco więcej uwagi w czasie wycieczki po starówce. Na uwagę z najstarszej części miasta zasługuje również Brama Morska i Brama Lądowa oraz dwie wyjątkowe placówki muzealne. Wspaniałe zbiory posiada Muzeum Archeologiczne, które w ciekawy sposób przybliża długą historię Zadaru. Swą tematyką przyciąga turystów także Muzeum Szkła Antycznego – jedyna placówka o takiej tematyce na terenie całej Chorwacji.

  Zadar jest miejscem wyjątkowym. Na jego terenie każdy znajdzie dla siebie moc atrakcji i spędzi czas w sposób zgodny ze swymi preferencjami. Ciekawe muzea oraz wyjątkowa zabudowa są jego największymi skarbami, z którymi w czasie wycieczki po Dalmacji warto się zapoznać.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne