1. Osada Słowiańska Sławutowo

  Życie średniowiecznych Słowian było ciekawsze niż może się wydawać. Jeśli chcecie się o tym przekonać, odwiedźcie warowny gród sprzed 1000 lat w Sławutowie.

  Rekonstrukcja osady Słowian z IX-X wieku znajduje się niedaleko Trójmiasta i Półwyspu Helskiego, dlatego można do niej zajrzeć przy okazji wczasów nad morzem. Niewielką kaszubską wieś Sławutowo otacza rozległy kompleks leśny Puszczy Darżlubskiej, gdzie przyroda nadal zachowała swoją pierwotną formę. Taka lokalizacja wydaje się więc idealna dla grodu, którego mieszkańcy czerpali z lasu prawie wszystko, co było im potrzebne do życia.

  Skansen Sławutowo atrakcje

  Osada Słowiańska jest grodem warownym, otoczona 400-metrową palisadą z 3 bramami obronnymi. Wszystkie zabudowania wykonano z naturalnych drewnianych bali, z dbałością o szczegóły rekonstrukcji. W środku znajduje się 8 chat, w których mieszczą się warsztaty rzemieślników. Podczas zwiedzania opowiadają oni o swojej pracy i zdradzają jej tajniki. I jak się okazuje, gotowanie czy sporządzanie zwykłych, niezbędnych na co dzień przedmiotów, wcale nie było kiedyś takie łatwe. Osada pełni funkcje edukacyjne i popularyzuje wiedzę o naszych przodkach, dlatego prowadzi się tu też warsztaty, podczas których dzieci mogą nauczyć się lepienia garnków, wypiekania podpłomyków, tkania czy filcowania. Wykonane przedmioty można potem zabrać ze sobą na pamiątkę. W grodzie organizowane są wystawy i różnego rodzaju imprezy – pikniki, festyny, rekonstrukcje historyczne. Można też wziąć udział w grach i zabawach rycerskich albo spędzić miło czas przy ognisku z kiełbaskami.

  Osada Słowiańska Muzeum Wystawy

  Godziny otwarcia Osada Słowiańska Sławutowo

  kwiecień (tylko soboty i niedziele) – 10.00-18.00
  maj-czerwiec (codziennie) – 10.00-18.00
  lipiec-sierpień (codziennie) – 10.00-19.00

  Osada Słowiańska Sławutowo
  84-100 Sławutowo
  tel. 604-148-233
  www.slawutowo.pl

  Sprawdź koniecznie:

  atrakcje dla dzieci we Władysławowie

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne