1. Ogród na dachu: od czego zacząć?

    Zielone dachy to niezwykle modny trend zarówno w budownictwie publicznym jak i prywatnym. Wystarczy nadmienić, że cena nieruchomości posiadających tego typu rozwiązania jest nawet o 30% wyższa niż innych standardowych zabudowań. Od czego rozpocząć tworzenie takiego nieszablonowego wykończenia dachu?

    Najważniejsze są nośność i projekt

    Planując założenie ogrodu na pokryciu budynku, należy najpierw sprawdzić, czy konstrukcja budowli jest przygotowana na dodatkowy niemały balast. Każdy zieleniec dodatkowo obciąży metr kwadratowy dachu o kolejne od 20 do 200 kg (źródło: http://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/pomysly-na-ogrod/rosliny-na-zielone-dachy-ogrod-na-dachu,23_500.html). Ten nadprogramowy i spory ciężar wiąże się z koniecznością położenia warstwy wegetacyjnej na płaszczyźnie stropodachu, która pozwoli prawidłowo rozwijać się roślinom.

    Projekt wykonania zielonego dachu najlepiej uzgodnić lub przekazać firmie specjalizującej się w tego typu realizacjach. Na podstawie nośności konstrukcji projektant będzie w stanie zaproponować rodzaj zieleni do wykorzystania. Należy pamiętać, że tylko wzmocnione konstrukcje umożliwiają stworzenie wysokich aranżacji złożonych z krzewów, a nawet z karłowatych drzewek – w takim przypadku obciążenie na 1 metr kwadratowy stropu będzie wynosić więcej niż 200 kg. Roślinność niska wymaga znacznie lżejszej budowy stropu, ponieważ obciążenie wynikające z przygotowania odpowiedniego podłoża dla nich wyniesie nie więcej niż 100 kg/1 m2. Z różnorodnymi przykładami oraz ofertą systemów zielonego dachu można zapoznać się między innymi na stronie internetowej www.greenflor.pl.

    Jakie materiały zastosować?

    Tworząc zielone zadaszenie domu, należy przede wszystkim zatroszczyć się o prawidłową budowę warstwy wegetacyjnej. Z jednej strony powinna być ona dostatecznie gruba, aby umożliwić roślinom właściwe warunki do skutecznej wegetacji, z drugiej strony musi uwzględniać parametry wytrzymałościowe dachu. Co więcej, układ poszczególnych warstw powinien także być zróżnicowany w zależności od sposobu docieplenia stropu. I tak, w budynkach, w których zastosowano klasyczne ocieplenie, na warstwę hydroizolacji położonej na termoizolacji kładzie się najpierw geowłókninę chłonno-ochronną, a następnie drenaż regulujący ilość wody na dachu , geowłókninę filtracyjną oraz warstwę substratu na którym wykonujemy wybraną formę zieleni .

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne