1. Najpiękniejsze miasta Dalmacji: Szybenik i jego atrakcje

  Chorwackie miasta mają niepowtarzalny urok. Wiele z nich może się pochwalić i wspaniałymi walorami wypoczynkowymi, i rewelacyjnymi zabytkami. Pod tym względem istnym fenomenem jest Dalmacja, na terenie której skupiły się najpiękniejsze miasta Chorwacji. Jednym z tych, do których wycieczki przybywają z całej Europy, jest Szybenik. Jego wspaniała starówka już dawno wpisana została na listę UNESCO, dzięki czemu zainteresowanie miastem jeszcze bardziej się nasiliło. Co koniecznie trzeba zobaczyć na jego terenie?

  Skąd ta popularność miasta?
  Szybenik to miasto wyjątkowe. Jest nie tylko ważnym ośrodkiem administracyjnym, ale i turystycznym. Zabytkowa starówka może się pochwalić cennymi zabytkami, w gronie których znajduje się katedra uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w kraju. Malownicza okolica oraz bliskość Parku Narodowego Krka to kolejne przyczyny popularności tego miasta. Szybenik przyciąga jednocześnie swą historią. Badania archeologiczne udowodniły, że o osadnictwie na terenie miasta można mówić już w okresie neolitu. Od XII do XVIII wieku miastem tym rządziła Wenecja, co znalazło swe odbicie w miejskiej architekturze. Które z budowli zachwycają tu najmocniej?

  Z wizytą na starym mieście
  Zwiedzenie starówki w Szybeniku jest jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po Dalmacji. W gronie obiektów, które są tu obowiązkowo zwiedzane, znajduje się katedra św. Jakuba. To jeden z najpiękniejszych kościołów w Chorwacji, którego piękna sylwetka jest dziełem Wenecjan. Tu gotyk i renesans tworzą wyjątkowy duet, a piękne kopuły i fryzy rozsławiły ten zabytek w całej Europie. Zachwycają też wiekowe portale oraz baptysterium, w którym znajduje się unikalna, kamienna chrzcielnica.
  Brama Morska, pałac książęcy oraz rezydencja biskupów to kolejne ciekawe budowle, które można ujrzeć w czasie wycieczki po starym mieście. Czekają tu również ciekawe placówki muzealne. Jedną z nich jest Muzeum Miejskie, które przedstawia dzieje Szybeniku od czasów neolitu. Drugą placówką jest Muzeum Sztuki Sakralnej, urządzone w kościółku św. Barbary z XV wieku. Można tu ujrzeć zarówno ciekawe sprzęty liturgiczne, jak i renesansowe poliptyki miejscowego malarza.

  Szybenik i jego fortyfikacje
  Wielką atrakcją na terenie tego miasta są jego dawne fortyfikacje. Mimo upływu czasu w dalszym ciągu mogą one zadziwić swym ogromem i wyjątkową formą. W dawnym systemie obronnym miasta ogromną rolę odgrywała twierdza, która dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części Dalamcji. To twierdza św. Anny z przełomu XVI i XVII wieku. Nieco mniej znana jest twierdza Barona, która w połowie XVII wieku odegrała bardzo ważną rolę w obronie miasta przez najazdem tureckim. Warto też przyjrzeć się nieco bardziej oddalonym obiektom: twierdzy św. Jana oraz twierdzy św. Mikołaja.

  Moc wyjątkowych atrakcji i piękna sceneria – oto czynniki, dzięki którym Szybenik stał się miejscem tak chętnie odwiedzanym przez turystów. Biura podróży chętnie organizują wycieczki na jego teren, a chętnych na udział w takich imprezach nie brakuje. Nic w tym dziwnego. Przecież Dalmacja już dawno stała się chlubą Chorwacji i regionem, na terenie którego skupia się największy ruch turystyczny.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne