1. Muzeum Zabawek – Karpacz

  Zlokalizowane w odnowionym budynku starego kolejowego dworca Muzeum Zabawek to jedna z ciekawszych atrakcji Karpacza. Zainteresuje nie tylko najmłodszych, ale również i starszych – zwłaszcza tych, którzy pamiętają jeszcze specyficzne zabawki z czasów PRL lub bardzo rzadko występujące wtedy zabawki zagraniczne. Kolekcja jest niezwykle obszerna i zawiera najciekawsze, najdziwniejsze i najbardziej specyficzne eksponaty.

  O muzeum słów kilka

  Muzeum Zabawek od 2011 roku mieści się przy ulicy Kolejowej w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, dlatego często jest odwiedzane przez turystów zupełnie przypadkowo – nawet jeśli nie było ich zamiarem zajrzenie do środka i podziwianie bogatej kolekcji Henryka Tomaszewskiego. Zabawki bowiem w zdecydowanej większości pochodzą ze zbiorów tego znanego w całej Polsce założyciela i prekursora Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

  Samo Muzeum działa od 1995 roku, początkowo na niewielkiej powierzchni prezentowano tylko najbardziej charakterystyczne eksponaty, jednak wraz ze stopniowym powiększaniem kolekcji zaczęto szukać miejsca, do którego muzeum mogłoby się przenieść. Po przeprowadzce dokonano gruntownej analizy zbiorów, odnowiono bardziej zniszczone zabawki i wykorzystano ręcznie wykonane i malowane gabloty do ich pełnej prezentacji.

  Novum turystyczne

  Niewątpliwie Muzeum Zabawek w Karpaczu stanowi specyficzną formę atrakcji turystycznej, która jednak dzięki swojemu uniwersalizmowi potrafi zainteresować każdego. Jest to obowiązkowy punkt na wycieczkę z dziećmi w każdym wieku oraz niebanalna możliwość przypomnienia sobie swojego własnego dzieciństwa. W okresie wiosennym oraz letnim turyści w Muzeum Zabawek mogą wziąć udział również w licznych wydarzeniach kulturalnych, w tym w Nocy Muzeów.

  Współcześnie w Muzeum działa całoroczna wystawa główna, okresowo natomiast organizowane są wystawy tematyczne, w czasie których prezentowane są zabawki wedle ustalonego wzoru – np. z ekspozycji mechanicznej (samochodziki) lub dziewczęcej (lalki).

  Dla odwiedzających

  Muzeum czynne jest przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków oraz świąt (6 I, Wielkanoc, Boże Ciało, 1 XI, 11 XI, 25 XII). Od wtorku do piątku działa w godzinach 9:00 do 16:30, w pozostałe dni od 10:00 do 17:30.

  Dzieci do lat siedmiu mogą zwiedzać muzeum bezpłatnie; dorośli zapłacą za bilet normalny 10 zł, a koszt biletu ulgowego to 5 zł. W przypadku chęci odwiedzenia Muzeum Zabawek większą grupą należy skontaktować się wcześniej i umówić wizytę.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne