1. Modernistyczna i kulinarna Gdynia

  Wszyscy miłośnicy architektury i dobrej kuchni powinni docenić dwie bardzo ciekawe gdyńskie propozycje: Szlak Kulinarny Centrum Gdyni oraz Gdyński Szlak Modernizmu. Obie pokazują, jak wiele Gdynia może zaoferować mieszkańcom i turystom.

  Szlak Kulinarny Centrum Gdyni ma za zadanie promowanie turystyki w połączeniu z dobrą kuchnią. Odwiedzając kolejne punkty gastronomiczne na trasie jednocześnie zwiedzamy miasto i poznajemy jego historię. A ta przecież nierozerwalnie łączy się z kuchnią serwowaną dziś w Gdyni. Lokale znajdujące się na szlaku prezentują bardzo różnorodne propozycje, ale właśnie przez to doskonale wpisują się w tradycje gdyńskiej kuchni, która powstawała przecież z połączenia wielu smaków z różnych rejonów. Dziś więc spotkamy tu zarówno tradycyjne kaszubskie dania, jak i potrawy kuchni japońskiej, tajskiej, chińskiej, indyjskiej, amerykańskiej, meksykańskiej, greckiej, włoskiej czy francuskiej. Jednak wszystkie restauracje na szlaku odznaczają się wysoką jakością i oryginalnym wystrojem, a poprzez swoją różnorodność tworzą obraz dzisiejszej, nowoczesnej kulinarnej Gdyni.

   

  Na www.kulinarnagdynia.pl znajdują się opisy wszystkich restauracji na szlaku, ciekawe przepisy i aktualne oferty.
   

   

  Z kolei Gdyński Szlak Modernizmu popularyzuje wiedzę o unikalnym w skali całego świata miejskim zespole architektonicznym stworzonym w duchu modernizmu. Choć styl ten święcił sukcesy, i nadal pozostaje żywy, na całym świecie, to jednak niewiele jest miast, w których niemal całe śródmieście wraz z kluczowymi obiektami publicznymi powstały właśnie w duchu jednak dość awangardowego wówczas modernizmu. W latach 30-tych, kiedy Gdynia stawała się „polskim oknem na świat” i symbolem marzeń o nowoczesności, budowa Modernistycznego Śródmieścia musiała działać na wyobraźnię. Dodatkowo miasto budowane było niemal od podstaw, i to w rekordowym tempie, więc stworzenie zwartej, nowoczesnej zabudowy stało się synonimem sukcesu i potwierdzeniem aspiracji wolnej Polski. Gdyński Szlak Modernizmu proponuje nam cztery trasy, a każda z nich prezentuje inne oblicze modernistycznej Gdyni. Trasa od ulicy 10 lutego do Molo Południowego ukazuje nam morską stronę miasta. Trasa wokół Kamiennej Góry prezentuje dawną architekturę willową w prestiżowym miejscu, w którym istniało niegdyś letnisko. Rejon ulicy Świętojańskiej z pierzeją modernistycznych kamienic to najbardziej reprezentatywna arteria miasta, a trasa „Moderna Nieznana” to pokłon oddany znakomitemu architektowi Wacławowi Tomaszewskiemu.

  Na stronie modernizmgdyni.pl można dowiedzieć się więcej o gdyńskim modernizmie i zaplanować sobie wycieczkę.
   

  Zobacz, jakich specjałów można spróbować w Gdyni!
   

  Odwiedź Gdyński Szlak Modernizmu na facebooku!

   

  Broszura Gdyńskiego Szlaku Modernizmu do pobrania!

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne