1. Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria

  Nie wszyscy wiedzą, że pomiędzy II w. p.n.e. a V w. n.e. obszar dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego, a także jego najbliższa okolica, stanowiły jeden z najbardziej znaczących kompleksów osadniczych Pomorza. Znaleziono tu wiele eksponatów archeologicznych, monety, a także towary i przedmioty importowane z terenu Imperium Romanum, co wskazuje na znacząca rolę kontaktów handlowych, łączącą się z pokaźną ilością dóbr, jakie mieli do zaoferowania przybyszom tutejsi mieszkańcy.

  Dlatego też rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystyczno-archeologicznym w skali całego kraju. Realizacja projektu zwiększa atrakcyjność turystyczną Pomorza i przyczynia się do promocji dziedzictwa kulturowego obszaru Morza Bałtyckiego. Temat szlaku bursztynowego i wymiany handlowej z prowincjami Imperium Rzymskiego, stanowi ważny element dorobku kulturowego tej części Europy i rejonu Pomorza. W skład Faktorii Handlowej wchodzi Chata Wodza – ekspozycja muzealna, oraz Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią, które zostały pomyślane jako miejsce połączenia nowych technologii z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów. Natomiast Chata Bursztyniarza i Chata Kowala zostały zrekonstruowane na podstawie odkryć archeologicznych i wyposażone w sprzęty, które są kopiami zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych na terenie Pomorza. Efektem tego przedsięwzięcia jest niezwykle interesujący obiekt, gdzie można zarówno odpocząć, jak i dowiedzieć się o życiu sprzed niemal 2 tysięcy lat.

  Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria
  to także świetne miejsce dla dzieci, które mogą tu zdobywać wiedzę, jednocześnie bawiąc się i uczestnicząc w zajęciach muzealnych i prezentacjach z użyciem sprzętu multimedialnego. Poznają w ten sposób „żywą archeologię”, która na pewno jest dużo ciekawsza niż szkolne lekcje. Mogą przymierzać rekonstrukcje strojów sprzed 2 tys. lat, uczestniczyć w turnieju łuczniczym albo spróbować swoich sił jako archeolodzy na specjalnie przygotowanych wykopaliskach. Faktoria przeprowadza również rekonstrukcje historyczne.
  faktoria pruszcz gdański

  Faktoria Handlowa
  Dział Rekonstrukcji Historycznych
  Centrum Kultury i Sportu
  83-000 Pruszcz Gdański
  ul. Zastawna(wjazd od ul. Grunwaldzkiej)
  tel: 58 682 22 06
  biuro@faktoria-pruszcz.pl

  Piotr Pułkowski                                       Agnieszka Ruta
  Dyrektor Centrum Kultury i Sportu              Kustosz Archeolog
  tel: 58 682 35 71                                       tel: 785 439 785
  pulkowski@ckis-pruszcz.pl                        ruta@ckis-pruszcz.pl
                                                                   


  Dołącz do legionistów na Facebooku:
  faktoria facebook

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne