1. Madera – kraina wiecznej wiosny

    Madera – jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

    Wyspę można również nazwać „Wyspą wielkich osobistości„, a to dlatego że przebywali tam król Władysław III Warneńczyk, cesarz Karol I Habsburg, którego prochy spoczywają w Monte, Krzysztof Kolumb, księżna Elżbieta zwana Sisi – żona cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa, sir Winston Churchil, Józef Piłsudski, Ernest Hemingway. Na Maderze mieszka również kilkadziesiąt polaków, a najdłużej tam mieszkającą polką jest hrabina Lubomirska, która przebywa tam od 1960 roku. Na tej wyspie urodził i wychował się także słynny piłkarz Portugalii Cristiano Ronaldo.

    Na Maderze ciekawą budowlą jest lotnisko. W 2000 roku zostało ono poddane do rozbudowy, a mianowicie do przedłużenia pasa startowego. W efekcie pas startowy został wypuszczony nad Ocean Atlantycki na 180 kolumnach o wysokości 70 metrów każda. Powierzchnia Madery to głównie (bo aż 60%) to Park Narodowy. Temperatura na wyspie wynosi od 16 stopni w styczniu do 22 w sierpniu.

    Na Maderze znajduje się najwyższy w Europie klif. Ma on wysokość ok. 580 metrów. Jak było już wspomniane Madera to również wyspa osobistości, nakręcono tam dwa pierwsze odcinki serialu „Teraz albo nigdy”, a znana polska piosenkarka Edyta Górniak nagrała tam teledysk do utworu „Teraz tu”.

    Nazwa wyspy wywodzi się od Ilha Madeira czyli Wyspy Drewna lub Zalesionej Wyspy. Na Maderze przez ponad 40 lat polowano na wieloryby i w ciągu tego czasu tamtejsi wielorybnicy zabili ok 5885 wielorybów. Jednak również tam produkowane jest wino o tej samej nazwie. Wino to produkuje się od prawie 300 lat, a jego eksport stanowi główne źródło dochodu wyspy.

    Collage of holiday images

    Każdej wiosny, w kwietniu, Madera zaprasza na Festiwal Wiosny i Kwiatów. Główne ulice miasta toną wtedy w powodzi pachnących roślin. Wozy alegoryczne z aranżacjami kwiatowymi przejeżdżają ulicami miast, organizowane są wystawy kwiatów i barwne parady dzieci. W lutym w związku z karnawałem, Funchal tętni rytmem samby. Tancerze, tworzący długie korowody i rytmiczna muzyka nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wrzesień jest miesiącem wina i na jego cześć odbywa się wiele uroczystości, gdzie ważną rolę ponownie odgrywają tradycje i miejscowy folklor. Dwa główne dni festiwalu – sobota i niedziela obchodzone są w zupełnie inny sposób. W sobotni poranek, dzieci budują w centrum Funchal „ścianę nadziei”, składającą się z tysiąca kwiatów i symbolizującą nadzieję na lepszy świat. Niedziela to dzień parady kwiatowej, która prowadzi głównymi ulicami centrum Funchal. Całe miasto wypełnione jest kolorami a w powietrzu unosi się zapach kwiatów. Grupy dzieci i dorosłych, poprzebieranych w kolorowe stroje i towarzysząca im muzyka tworzą niezapomniane przedstawienie.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne