1. Lubartów – rowerem przez krainę Lewarta

    Jest takie miasto gdzie rowerzyści co roku mają swoje święto. Cztery trasy o łącznej długości 143 km prowadzą przez urokliwe zakątki ziemi Lewarta. To miasto to Lubartów. Co roku w pierwszą niedzielę lipca zapraszamy na „Święto Roweru". Opisy, mapy tras oraz adresy miejsc noclegowych znajdziesz na stronie

    www.rowerem.lubartow.pl

     

    Do udziału zapraszamy wszystkich miłośników rowerów bez względu na ilość pokonywanych kilometrów, wiek czy kondycję. Każdy z uczestników otrzymuje pamiątkowy dyplom, okolicznościową, „świętorowerową” koszulkę oraz miskę pysznej gorącej grochówki.

     

    Trasy Święta Roweru przebiegają obok wielu interesujących obiektów turystycznych. Wśród nich kilka jest szczególnie godnych polecenia:

    Pałac Sanguszków z parkiem w Lubartowie

    Obejmuje murowany pałac z XVIII w., bramę pałacową, park i staw za pałacem oraz pozostałości mostu. Posiadłość została założona ok. połowy wieku XVI w. przez Piotra Firleja i miała wtedy profil obronny. Obecny pałac w stylu barokowym zbudowano w drugiej połowie XVII w.

    Bazylika mniejsza pw. św. Anny

    Barokowa świątynia wybudowana został w latach 1733-1738, według projektu Pawła Antoniego Fontany. Fronton kościoła ozdabiają dwie wieże, które zwieńczone są pięknymi hełmami oraz elewacja bogata w pilastry i gzymsy. Portal wejściowy, który jest wsparty na dwóch kolumnach jest wykonany z czarnego marmuru. Liczne zaokrąglenia, filary i witraże wzbogacają wnętrze grą światła.

    Klasztor oo. Kapucynów pod wezwaniem św. Wawrzyńca

    Obejmuje: kościół, klasztor oraz ogród. Zaprojektowany przez Pawła Antoniego Fontanę.  Kościół konsekrowany w 1741 r. jest budowlą jednonawową zbudowaną w stylu barokowym, oszczędną w bryle i dekoracjach. Ozdobą wnętrza kościoła są osiemnastowieczne płótna ołtarzowe, autorstwa Szymona Czechowicza.
     

    Pałac w Kozłówce – zespołu pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka.

    We wnętrzach zbudowanego w latach 1736-1742 pałacu można podziwiać autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber. W budynku dawnej powozowni znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu. Obok pałacu znajduje się kaplica wzorowana na wersalskiej z kopią nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej.

     

    Wpadnij na weekend do Lubartowa

     

    www.lubartow.pl

     

    Kontakt:

    URZĄD MIASTA LUBARTÓW

    ul. Jana Pawła II 12
    21-100 Lubartów

    Tel. 855-22-73, -25-86
    Fax. 855-20-16

     

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne