1. Lizbona i jej atrakcje

  Portugalska stolica jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a jej nadmorskie położenie przez wieki sprzyjało pomyślnemu rozwojowi miasta. W efekcie powstała metropolia kosmopolityczna, otwarta na morze, z której na podbój świata wyruszali znani żeglarze i odkrywcy. Lizbona, bo o niej mowa, do dnia dzisiejszego jest miastem idealnym nie tylko dla tych, którzy lubią stare miasta z klimatem, ale i dla tych, których kuszą dalekie podróże. Co warto wiedzieć na temat stolicy Portugalii? Jakie atrakcje może zaoferować turystom Lizbona?

  Wyjątkowe miasto odkrywców

  Specyfika tego miasta polega nie tylko na jego nadmorskim położeniu i otwarciu na Ocean Atlantycki. Lizbona jest najbardziej na zachód wysuniętym miastem Południowej Europy, a zarazem największym i najludniejszym miastem całej Portugalii.

  Podróżnicy i odkrywcy stali się symbolem Lizbony. To dzięki nim do tego miasta trafiały bogactwa z nowych lądów. To dzięki nim miasto mogło czerpać dodatkowe zyski, szybko stając się jednym z najważniejszych i najzamożniejszych miast w Europie. O bogactwie Lizbony w dobie wielkich odkryć geograficznych najlepiej świadczą zachowane tu do dnia dzisiejszego budowle, zadziwiające swym ogromem i pięknem. Jednym z nich jest słynna wieża Belem, wznosząca się przy najważniejszym ze wszystkich portów w Portugalii.

  Dolne i górne miasto

  Każdy, kto wędruje po Lizbonie, zwraca uwagę na jej niezwykłe położenie. Stolica Portugalii rozłożyła się na siedmiu niewielkich wzgórzach, dzięki czemu dokonał się niemal naturalny podział Lizbony na dolne oraz górne miasto. Dolne miasto to dzielnica Baixa, którą wyróżnia przede wszystkim układ ulic przypominający ogromną szachownicę. Na teren górnego miasta, składającego się z dzielnic Bairro Alto i Alfama, można się stąd dostać na piechotę, tramwajem lub kolejką linową.

  Najcenniejsze zabytki miasta

  Obok wspomnianej już Wieży Belem w Lizbonie koniecznie trzeba zobaczyć Pomnik Odkryć Geograficznych oraz klasztor Hieronimitów w Belem. Cennym zabytkiem miasta jest zamek Świętego Jerzego oraz sama dzielnica Alfama. Warto przespacerować się nad brzegami rzeki Tag i przyjrzeć wiszącemu nad tą rzeką mostowi, który jest symbolem współczesnej Lizbony i który umożliwia komunikację pomiędzy jej historycznym centrum a przemysłowymi dzielnicami.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne