1. Kraków atrakcje dla dzieci

  Kraków to miasto niezwykłe pod wieloma względami. Każde dziecko znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Dawna stolica, uznawana przez niektórych za najpiękniejsze polskie miasto, znana jest z przepięknego rynku oraz całego szeregu wyjątkowo cennych zabytków. Jest tu mnóstwo miejsc, które mogą przypaść do gustu także dzieciom, a część z nich powstało specjalnie z myślą o najmłodszych. Poznajcie wybrane przez nas atrakcje i przekonajcie się, że Kraków to idealne miasto dla rodzin z dziećmi.

   

  Polecane atrakcje dla dzieci w Krakowie:

   

  (kolejność losowa)

  HistoryLand

  Doskonałe połączenie historii z zabawą. Trudne do wyobrażenia dla dzieci wydarzenia są tu przedstawiane za pomocą ruchomych makiet stworzonych z klocków LEGO. Na całej wystawie wykorzystano ich ponad milion. Można tu przeżyć bitwę pod Grunwaldem i zobaczyć średniowieczny Biskupin, a także zagrać w interaktywne gry. HistoryLand mieści się w budynku starego dworca PKP.


  Żywe Muzeum Obwarzanka

  Najbardziej znany krakowski przysmak doczekał się swojego muzeum. Można w nim nie tylko poznać historię obwarzanka i zobaczyć związane z nim pamiątki i zdjęcia, ale też nauczyć się samemu go przygotowywać podczas warsztatów. A w kawiarni na miejscu serwowane są oryginalne obwarzanki w różnych odmianach.


  Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogród Doświadczeń

  Placówka prezentująca zdobycze polskiej myśli technicznej i popularyzująca naukę. W zabytkowej zajezdni tramwajowej z 1882 roku prezentowane są dawne autobusy, tramwaje i samochody, a także wiele różnych maszyn skonstruowanych przez polskich inżynierów, które w swoich czasach były niezwykle nowoczesne. Oddziałem muzeum jest też park sensoryczny Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Tutaj dzieci wraz z rodzicami mogą przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk (np. wielki wir wodny) albo pobawić się na karuzeli czy trampolinie.


  Park Wodny

  Jeden z największych w Polsce Aquaparków. Powierzchnia wszystkich tutejszych basenów to aż 200 m2. Znajdziemy tu rwącą rzekę, basen z falą, ściankę wspinaczkową i liczne hydromasaże. Spektakularne są tutejsze zjeżdżalnie, zarówno łagodne i rodzinne, jak i ekstremalne, pontonowe czy multimedialne – wewnątrz i na zewnątrz. Na maluchy czeka brodzik ze zwierzątkami – fontannami, Wyspą Piratów i mini zjeżdżalniami. Znakiem rozpoznawczym aquaparku jest fontanna z trzygłowym smokiem.

  Polecamy: Najlepsze Aquaparki w Polsce

  Kraków Aquapark


  ZOO

  Krakowski ogród zoologiczny ma raczej kameralny charakter, dzięki czemu panuje w nim niezwykłą atmosfera. Położony jest na Wzgórzu Pustelnik na obszarze około 17 ha. Mieszka tutaj blisko 1500 zwierząt z 260 gatunków, w tym m.in. lwy, tygrysy, pantery, słonie, wielbłądy, kangury, hipopotamy czy pandy małe. Działa tu także mini zoo, w którym dzieci mogą karmić króliki, kózki czy osiołki.


  Sukiennice i Podziemia Rynku Głównego

  Jeden z symboli i najcenniejszych zabytków Krakowa, mieszczący się na samym środku Rynku Głównego. Dzieciom spodoba się głównie dzięki oferowanym tu licznym straganom oferującym różnego rodzaju rękodzieło i pamiątki, choć na górnej kondygnacji mieści się też oddział Muzeum Narodowego z galerią polskiej rzeźby i malarstwa XIX wieku. Natomiast pod Sukiennicami działa oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Podziemia Rynku Głównego”. Ten otwarty w 2010 roku skansen archeologiczny odsłania m.in. fragmenty dawnych wodociągów, bruku, kramów, spalonej osady czy cmentarza. Wszystkiemu towarzyszą projekcje multimedialne. Jest tu też pokój zabaw dla dzieci.


  Wawel

  Bez wizyty na tym wzgórzu zwiedzanie Krakowa jest praktycznie niemożliwe. Położony tu Zamek Królewski wraz z fortyfikacjami oraz bazyliką archikatedralną św. Stanisława i Wacława należą do najcenniejszych zabytków w Polsce,zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz uznane zapomnik historii. Można zobaczyć tu apartamenty królewskie, skarbiec koronny, groby królów i wielu innych znakomitych Polaków, Kryptę Wieszczów Narodowych czy słynny dzwon Zygmunt. Ze wzgórza jest też piękny widok na Wisłę.


  Smocza Jama

  Pod Zamkiem na Wawelu znajduje się jaskinia krasowa, z którą wiąże się słynna legenda o Smoku Wawelskim, który podobno zamieszkiwał ją przed wiekami. Dla dzieci na pewno sporą frajdą będzie odwiedzenie miejsca, o którym czytały w baśniach. Trasa turystyczna ma 82 m, zaczyna się na Wawelu, skąd krętymi schodami schodzi się do jamy, zwiedzając 3 komory, a wychodzi się poza zamkiem przy bulwarach wiślanych. Tam stoi popularny pomnik smoka ziejącego ogniem.


  Parada Smoków

  Skoro Kraków nieodłącznie związany jest z legendą o Smoku Wawelskim, to naturalne wydaje się, że właśnie tutaj w czerwcu odbywa się corocznie wielka Parada Smoków. W jej czasie na ulicach miasta zobaczyć można setki kolorowych smoków, nierzadko wykonanych własnoręcznie przez dzieci, a także obejrzeć niezwykłe widowisko plenerowe na Wiśle. W jego trakcie pojawiają się wielkie dmuchane smoki z całego świata, a towarzyszą im fajerwerki i efekty specjalne.


  Planty

  Kolejna wizytówka Krakowa – uroczy park miejski stworzony w niejscu dawnych murów obronnych, dzięki czemu okala całe Stare Miasto. To idealne miejsce na spacery, zwłaszcza że przy Plantach mieści się wiele znanych zabytków, jak Barbakan czy Brama Floriańska. To również świetne miejsce, aby odpocząć podczas zwiedzania w cieniu i zieleni lub w którejś z licznych knajpek. Na Plantach ustawiono wiele pomników i tablic pamiątkowych.


  Centrum Szkła i Ceramiki

  Centrum powstało w miejscu dawnej huty szkła, przy ulicy Lipowej 3. Można tu zobaczyć ekspozycje dotyczące historii i technologii szklarstwa, zabytkowe naczynia szklane, artystyczne szkła kolorowe i ręczne wyroby ze szkła ceramiki. Dzieciom na pewno najbardziej spodoba się pokaz formowania szkła na żywo. 


  Klockoland

  Oryginalne centrum nauki i zabawy, w którym niemal wszystko zbudowane jest z klocków LEGO. Na powierzchni ponad 600 m2 znajdziemy tu 50 interaktywnych wystaw i budowli zbudowanych nawet z kilku tysięcy klocków. Każdy może sterować poszczególnymi elementami makiet, np. pojazdami lub robotami, a także odnaleźć w sobie kreatywność w strefie budowania.


  Kopalnia Soli w Wieliczce

  Położona tuż obok Krakowa atrakcja, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Kopalnia w Wieliczce od wielu lat uważana jest za jedno z najciekawszych miejsc w Polsce. Została założona już w XIII wieku i działa do dziś. Podziemne korytarze tworzą wielki labirynt z wieloma fascynującymi salami. Można ją zwiedzać kilkoma specjalnymi trasami, w tym także przeznaczonymi specjalnie dla dzieci.


  Sala zabaw Anikino

  Jedna z najdłużej działających sal zabaw w Krakowie, która zasłużyła już na miano kultowej. Oprócz klasycznych atrakcji, jak zjeżdżalnie, małpi gaj, trampoliny czy baseny z piłeczkami, można tu liczyć także na różnorodne programy edukacyjne, a także pokazy magiczne czy cyrkowe. Ciekawostką są tematyczne salki do organizacji urodzin, w tym sala do escape game. Do tego działa tu największa w Krakowie całoroczna wypożyczalnia kostiumów.

  Sprawdź koniecznie:
  Kraków – najlepsze atrakcje dla dzieci wg. Dzieckowpodrozy.pl

  Kraków atrakcje dla dzieci


  FunClimb Avatar

  Królestwo wspinaczki, w którym do pokonania jest aż 20 przeszkód. Różnią się trasami, wysokością i kształtem, przy każdej trzeba też zastosować nieco inną technikę, co jest niezwykle rozwijające dla dzieci. Można też wykonać spektakularny Skok Tarzana do Banana. Nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo i umiejętności, bo w każdych zajęciach uczestniczy instruktor.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne