1. Kanał Augustowski – Szlak Papieski

  Kanał Augustowski jest zabytkiem budownictwa hydrologicznego i kandyduje do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Należy do najdłuższych sztucznych dróg wodnych w kraju i jest jednym z najciekawszych zabytków techniki, a jednocześnie dużą atrakcją turystyczną wykorzystywaną obecnie głównie przez kajakarzy i statki żeglugi.

  To jedyne takie miejsce, gdzie granicę Unii Europejskiej można przekroczyć kajakiem, rowerem wodnym czy łódką. Trzeba mieć oczywiście przy sobie paszport oraz wykupić wizę. Po odprawie wpływa się już na Białoruś.

   

  Produkt turystyczny „Kanał Augustowski – Szlak Papieski”… został stworzony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II, która miała miejsce 9 czerwca 1999 r. na Ziemi Augustowskiej. Jest to trasa, którą Papież odbył na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej „SERWY”.

  Pierwsze miejsce związane ze „Szlakiem Papieskim” znajduje się przy Ośrodku Wypoczynkowym Oficerski Yacht Club Pacyfik w Augustowie, gdzie Papież oczekiwał na statek. Wydarzenie to upamiętnia pomnik „Fotel” postawiony po wizycie Ojca Świętego na hotelowej plaży. Trasa „Szlaku Papieskiego” wiedzie przez śluzy Przewięź i Swoboda do śluzy w miejscowości Gorczyca. Podczas rejsu pasażerowie uczestniczą w śluzowaniu, a także zwiedzają Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, gdzie Jan Paweł II modlił się w Kaplicy na wyspie. Nad brzegiem jeziora Studzieniczne usytuowany jest pomnik Papieża ze słynnymi słowami „ Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

  Przeczytaj więcej: Kanał Augustowski – Szlak Papieski – Produkt Certyfikowany przez Polską Organizację Turystyczną

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne