1. Jastarnia

  Jastarnia jest jedną z najbardziej znanych miejscowości na Półwyspie Helskim. Może pochwalić się pięknymi, czystymi plażami, leczniczym morskim klimatem i powietrzem przesączonym jodem. Ale Jastarnia to także mnóstwo atrakcji turystycznych i niezwykła kultura, która sprawia, że jest to miejsce szczególne.

  Wśród turystów marka Jastarni jest już bardzo dobrze znana, razem z Kuźnicą i Juratą tworzy ona na Półwyspie Helskim swego rodzaju „małe trójmiasto” z centrum gminy właśnie w Jastarni. W okresie międzywojnia powstał tu port rybacki, który funkcjonuje do dziś. Z morzem zresztą wiąże się wiele tradycji miejscowej ludności kaszubskiej, która słynie ze swojej gościnności. Warto przyjechać tu także po to, aby poznać tę niesamowitą kulturę z bogatą historią, a także zobaczyć takie zabytki jak chociażby Chata Rybacka z 1881 roku, kościół neobarokowy albo kaplicę św. Rozalii. Funkcjonuje tu także prywatne Muzeum Pod Strzechą, a w salach wystawienniczych Bosmanatu portu podziwiać możne unikatowe elementy sprzętu rybackiego sprzed lat.

  Nie można jednak zapominać o nowszej historii, która także odcisnęła swoje piętno na dzisiejszym obliczu Jastarni. To tu podczas II wojny światowej znajdował się Ośrodek Oporu „Jastarnia”, na terenie którego istnieje dziś Skansen Fortyfikacji. Razem z zaporą minową z 1939 roku, pozostałościami niemieckiego poligonu torpedowego, miejscem zatopienia trałowców w porcie i baterią przeciwlotniczą „Jastarnia” tworzy on specjalnie oznakowany Szlak Historii Militarnej.

  To również doskonałe miejsce dla miłośników sportów. I to nie tylko wodnych, jak kitesurfing czy windsurfing, do których uprawiania są tu zresztą idealne warunki. W Jastarni i okolicach mamy też możliwość odbywania wycieczek po wyznaczonych ścieżkach przyrodniczo-rowerowych, które eksponują miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych, a także najlepsze punkty do obserwacji irnitologicznych.

   

  Dowiedz się więcej o zabytkach i atrakcjach, które można zobaczyć w Jastarni na www.jastarnia.pl

  Zobacz Jastarnię na żywo 

  Zobacz krótki film o pięknej plaży w Jastarni:

  2014

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne