1. Festiwal Słowian i Wikingów Wolin 2015

  Jeśli macie ochotę przekonać się na własne oczy, jak wyglądało codzienne życie Słowian i Wikingów 1000 lat temu, koniecznie musicie odwiedzić ten festiwal. Co roku przyciąga on kilkadziesiąt tysięcy turystów, którzy na 3 dni mogą przenieść się do czasów średniowiecza.

  Impreza organizowane jest przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta, które zajmuje się „żywą archeologią” oraz rekonstrukcjami historycznymi. Prowadzi też skansen pełniący rolę placówki edukacyjnej w Wolinie. Podczas festiwalu zjeżdżają tu pasjonaci historii z całego świata – ponad 1000 osób z kilkudziesięciu państw, które rozstawiają swoje namioty i na czas festiwalu decydują się żyć jak dawniej, nie korzystając ze zdobyczy cywilizacji. Chodzą więc w średniowiecznych strojach, gotują i własnymi rękami wykonują przedmioty codziennego użytku. Można dzięki temu uczestniczyć w warsztatach rzemiosła – garncarstwa, szycia, tkactwa czy kowalstwa. Po rzece Dziwnie natomiast pływają repliki łodzi Słowian i Wikingów z rzeźbionymi charakterystycznymi smoczymi łbami. Wszyscy jednak czekają na największą atrakcję – wielką bitwę z udziałem setek wojowników, z których każdy posiada wiernie odtworzoną zbroję, broń i tarczę. Festiwalowi towarzyszą także koncerty muzyki dawnej i pokazy tańca, można zwiedzać zrekonstruowane chaty w skansenie i poznawać historię w przyjemny sposób, dzięki czemu jest to też doskonały pomysł na rodzinną wycieczkę.

  Nie wszyscy wiedzą, że Festiwal Słowian i Wikingów 2015 w Wolinie ma mocne uzasadnienie historyczne – podczas prowadzonych tu prac archeologicznych natrafiono na liczne ślady osadnictwa skandynawskiego obok słowiańskiego. Już w latach 70-tych organizowano tu inscenizacje pod tytułem „Napad Wikingów na Wolin”. Dziś jest to jedna z największych imprez historycznych w Europie.

  Festiwal Słowian i Wikingów Wolin 2012

  XVIII Festiwal Słowian i Wikingów odbędzie się na początku sierpnia 2015.

  Zapraszamy!
   

  Zobacz jak wyglądał Festiwal Słowian i Wikingów rok temu:

   

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne