1. Festiwal Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej

  W czasach, w których  jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy Podkowy Leśnej w jeden weekend roku otwierają  dla wszystkich to co mają najcenniejszego: zabytkowe wille i ogrody.  Festiwal Otwarte Ogrody w mieście-ogrodzie Podkowa Leśna pod Warszawą organizowany cyklicznie od roku 2005, odbywa się w jeden z weekendów czerwca. Jego pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann.

  Wyjątkowość Festiwalu polega na tym, że ma charakter inicjatywy oddolnej mieszkańców i organizacji pozarządowych, które przy wsparciu Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich jako koordynatora, organizują w prywatnych, często zabytkowych domach i ogrodach kilkadziesiąt kameralnych, otwartych dla publiczności wydarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, ekologicznym i rekreacyjnym, takich jak: koncerty, recitale, wystawy plastyczne, fotograficzne i historyczne, plenery malarskie, wycieczki krajoznawcze, pikniki, spektakle plenerowe, warsztaty, konkursy, pokazy filmów. Artyści podkowiańscy otwierają pracownie prezentując swoje dzieła. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

  Festiwal służy promocji dziedzictwa kulturowego miasta-ogrodu. Spacerując po Podkowie można w ten wyjątkowy weekend zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich  urodę i, czasami niezwykłą, historię.  Otwarte Ogrody przyczyniają się również do integracji mieszkańców budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie.

  Tegoroczną, ósmą edycję Festiwalu, który odbędzie się w dniach 1-3 czerwca,  zainauguruje  konferencja z udziałem gości z Hellerau, służąca poznaniu  tego zabytkowego niemieckiego miasta-ogrodu, a zakończy potańcówka na dechach dla wszystkich mieszkańców i gości.

  Galeria zdjęć z ubiegłorocznego Festiwalu, a wkrótce także Program Festiwalu 2012 i więcej informacji  na stronie: www.ckiopodkowa.pl


  Zapraszamy wszystkich do Podkowy!

  Zdjęcia: Joanna Snarska-Pasternak i Tomasz Potkański

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne