Jeśli macie zamiar spędzić urlop nad Bałtykiem, koniecznie sprawdźcie, co może zaoferować Wam Półwysep Helski – prawdziwe turystyczne El Dorado.
Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Trójmiasta znajduje się jeden z najciekawszych fragmentów polskiego wybrzeża – Półwysep Helski. W niektórych miejscach ma on jedynie niewiele ponad 100 m szerokości, a rozszerzając się na końcu przyjmuje niespotykany kształt krowiego ogona. To wynik działalności wiatru i prądu morskiego. Takie położenie daje wspaniałe możliwości plażowania, bowiem przyjeżdżający tu wczasowicze mają do dyspozycji plażę od strony Zatoki Puckiej, jak i od strony otwartego morza. Ci, którzy wolą dobrze zagospodarowane plaże ze sklepami, barami, portami i marinami, powinni wybrać się nad zatokę. A dla tych, dla których ważniejszy jest spokój i brak tłoku, lepsze okażą się plaże nad otwartym morzem. Dużą różnorodnością charakteryzuje się też baza noclegowa – są tu zarówno luksusowe hotele i pensjonaty, jak i kwatery prywatne czy pola namiotowe. Jak więc widać – każdy może tu znaleźć coś dla siebie.
Aktywny wypoczynek
Dzięki oddzieleniu Zatoki Puckiej od reszty Morza Bałtyckiego panują tu specyficzne warunki, które sprawiają, że teren zatoki idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych, w szczególności takich jak kitesurfing i windsurfing. Jest tu bowiem płytko, a wiatr nie jest zbyt gwałtowny. Dlatego też od strony zatoki na Półwyspie utworzono wiele kempingów ze szkółkami uczącymi młodych adeptów pływania z żaglem i latawcem. Funkcjonują tu też mariny, dzięki którym można wypłynąć w rejs statkami wycieczkowymi lub wypożyczyć sprzęt wodny. W sezonie z portu w Jastarni i Helu odpływają tramwaje wodne do Trójmiasta. Dla miłośnicy aktywnego wypoczynku atrakcji jest tu co nie miara – zaczynając od malowniczej ścieżki rowerowej przechodzącej przez cały półwysep, a kończąc na lotach widokowych niewielkimi samolotami, paralotniami i skokach spadochronowych. Gdyby pogoda nie sprzyjała, można odwiedzić basen w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo we Władysławowie.
Historia i zabytki
Półwysep Helski to także ciekawa historia, której ślady można odkrywać tu do dzisiaj. Do zwiedzania udostępnione są fragmenty fortyfikacji, zarówno tych zbudowanych przed wrześniem 1939 roku, jak i późniejszych, wzniesionych już przez Niemców w trakcie II wojny światowej. W okolicach Helu i Jastarni jest kilka ciekawych bunkrów i baterii przeciwlotniczych, w tym największa na wybrzeżu Morza Bałtyckiego bateria Schleswig-Holstein. Warto też zwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Z innych placówek dokumentujących historię regionu można wymienić Muzeum Rybołówstwa w Helu, izbę pamięci gen. Józefa Hallera w zabytkowej wilii „Hallerówka” we Władysławowie czy wystawę „Praca rybaka: jak, gdzie, czym?”. Poza tym w Helu można latem zwiedzać latarnię i obejrzeć panoramę półwyspu z wieży widokowej we Władysławowie.
Na Półwyspie Helskim nie będą się nudzić też i najmłodsi. A wiele spośród przygotowanych dla nich atrakcji ma także wymiar edukacyjny. Tak jest chociażby w przypadku fokarium w Helu, gdzie można obejrzeć pokaz karmienia lub w Ocean Parku we Władysławowie, gdzie ustawiono modele zwierząt morskich w skali 1:1. Największe wrażenie robi tu gigantyczny rozmiarów model wieloryba. W Swarzewie można obejrzeć wystawę budowli z klocków LEGO i wystawę murali morskich 3D. Obie znajdują się w Muzeum Kocham Bałtyk. Warto wspomnieć jeszcze o licznych placach zabaw i sali zabaw „Port dzieci”, sezonowym wesołym miasteczku oraz parku linowym. Wszystkie te atrakcje czekają na dzieci we Władysławowie.
A jakie miejsce polecamy na wypoczynek z dzieckiem? Naszym zdaniem Pensjonat Wojciech we Władysławowie ul. Łąkowa 5 – to jeden z najbardziej przyjaznych dzieciom obiekt hotelarski na Półwyspie Helskim. Liczne udogodnienia, rodzinne pokoje, wyżywienie, a przede wszystkim przestronna sala zabaw, która zapewni świetną rodzinną zabawę niezależnie od pogody. Warto dodać, że Pensjonat organizuje też animacje dla dzieci – sprawdź szczegóły na www.Pensjonat-Wojciech.pl .
„
Copyright © 2024 Powered by SanConsulting