1. Egipt w turystycznej branży. Jak kraj faraonów otwierał się na turystów?

  Był pierwszym państwem Afryki Północnej, które stało się turystycznym rajem. Dziś egipskie kurorty na brak turystów nie mogą narzekać, a oferta wypoczynkowa tego kraju jest coraz szersza. Jak Egipt otwierał się na turystów?

  Oazy na pustyni, cenne zabytki w Dolinie Nilu oraz idealne warunki do uprawiania sportów wodnych – oto atrakcje, dzięki którym Egipt stał się popularnym kierunkiem turystycznych wypraw. Turystyka zajmuje ważne miejsce w gospodarce tego kraju, a dochody z niej przekraczają 12 mld UDS rocznie. Około 14 milionów turystów odwiedzających każdego roku Egipt to wspaniały wynik. W jaki sposób Kraj Faraonów zdobywa serca tak wielu gości?

  Pierwsze zachwyty nad Egiptem, czyli magia piramid

  Najpierw modne stało się odwiedzanie piramid oraz zbieranie pamiątek związanych ze starożytnym Egiptem. Już w czasach Napoleona o piramidach zrobiło się głośno w całej Europie. Rozwój egiptologii sprawił, że w tej części Afryki dynamicznie zaczęła rozwijać się także turystyka. Wiek XIX i początki XX stulecia to wielkie odkrycia, które pomogły upowszechnić wiedzę na temat Egiptu i zainteresować tym krajem wielu miłośników podróży. Wycieczki po Dolinie Nilu stały się szczególnie modne po takich odkryciach jak to z 1922 roku. To wtedy głośno zrobiło się o Howardzie Carterze, którego ekipa odkryła grobowiec Tutenchamona. W latach 30. XX wieku znane były też badania polskiego archeologa Kazimierza Michałowskiego, który szczególnie zainteresował się Doliną Nilu i jej tajemnicami. Do dziś zwiedzających przyciągają sekrety wielkich piramid w Gizie, które – mimo licznych badań – wciąż są obiektami pełnymi tajemnic.

  Z dala od piramid, czyli Egipt i jego oferta wakacyjnego wypoczynku

   

  Z czasem piramidy i starożytne świątynie przestały być jedyną atrakcją tego kraju. Zaczęto szukać atrakcyjnych miejsc w innych rejonach Egiptu, z dala od Doliny Nilu. W efekcie tych poszukiwań „odkryto” turystyczne walory wybrzeży Morza Czerwonego. Rybackie osady i beduińskie wioski zaczęły się przemieniać w modne letniska i wielkie kurorty. Doceniono piękne plaże i wspaniałe rafy koralowe, które – zgodnie z oczekiwaniami inwestorów – szybko zaczęły przyciągać turystów. W efekcie niektóre ośrodki turystyczne przemieniły się w wielkie miasta, których zadaniem jest w zasadzie tylko obsługa ruchu turystycznego. Pierwszą metropolią turystyczną na Riwierze Morza Czerwonego stała się Hurghada, która jeszcze w latach 70. XX wieku była rybacką osadą. Dziś jest to ogromne miasto pełne hoteli, które może się pochwalić długością około 40 km. Wspaniałe rafy koralowe oraz liczne ośrodki nurkowe zapewniły też popularność kilku mniejszym i młodszym kurortom na Synaju. Tu przykład z Hurghady bierze m.in. dynamicznie rozwijający się Sharm el Sheikh. Safari nurkowe, wycieczki w głąb półwyspu Synaj oraz coraz liczniejsze atrakcje czekające na terenie tego kurortu sprawiają, że znane biura podróży, jak np. Rainbow Tours, wycieczki do Sharm el Sheikh mają w swej ofercie przez cały rok. Nowe atrakcje tworzone z myślą o dzieciach oraz ciekawa okolica sprawiają, że i takie propozycje wypoczynku w Egipcie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

  Moda na Egipt trwa od lat. Najpierw hitem były wycieczki do Gizy oraz zwiedzanie Doliny Królów. Dziś turyści coraz częściej rezygnują z wypraw Doliną Nilu i koncentrują się na tych atrakcjach, które czekają na nich na wybrzeżach Morza Czerwonego. Nie zmienia się jedno – ogromna liczba gości odwiedzających Egipt oraz dochody, jakie ten kraj czerpie dzięki rozwijającej się turystyce.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne