1. Chorwackie atrakcje – wyspa Krk

    Znana z pięknych wysp Chorwacja może się pochwalić miejscem wyjątkowym. Wyspa Krk, najważniejsza i największa na Adriatyku, od lat jest częstym celem wypraw. Jej popularność w świecie turystów stale rośnie, a wycieczki na jej obszar zaglądają coraz chętniej. Niejedno biuro podróży oferuje też wczasy na tej wyspie, która może zachwycić każdego. Na czym polega wyjątkowość wyspy Krk?

    Ogromna powierzchnia, malownicze wybrzeże oraz pagórkowate tereny stanowią ogromne walory wyspy. Łagodny klimat, ciekawa szata roślinna oraz ciekawe miasta zachęcają do odwiedzenia wyspy Krk i zapoznania się z jej najważniejszymi atrakcjami. Najchętniej zwiedzanym miastem jest tu miasto Krk, uznawane za wyspiarską stolicę. Wiadomo, że tutejsza osada swą historią sięga czasów antycznych. Najlepszym dowodem na to są liczne pamiątki z czasów rzymskich, jak obronne mury czy wiekowe łaźnie. Wiele atrakcji czeka też na turystów, którzy wybiorą się na spacer po starym mieście. Okazała katedra, która swój obecny kształt uzyskała w XII wieku, uznawana jest za najcenniejszy zabytek na całej wyspie. Znana jest z cennego wyposażenia oraz romańskich fresków. Inną ważną budowlą w mieście Krk jest romańska bazylika św. Kwiryna, która powstała w X lub w XI wieku. W jej wnętrzu mieści się obecnie wystawa malarstwa, przy czym najważniejszą kolekcję stanowią płótna włoskich artystów z XVI i XVII stulecia. Pałac biskupi, zamek Frankopanów oraz baszta z końca XII wieku to kolejne zabytki, które można ujrzeć w trakcie zwiedzania miasta. Ciekawie prezentują się również zespoły klasztorne, jak klasztor Benedyktynów czy klasztor franciszkański.

    W czasie wycieczki po wyspie koniecznie trzeba też odwiedzić miejscowość Punat, która słynie z pięknego położenia nad zatoką. W jej zabudowie wyróżniają się wspaniałe domy, pochodzące głównie z XVIII wieku. Te okazałe rezydencje najlepiej świadczą o bogactwie miasta i jego ogromnej roli w przeszłości.

    Wyspa Krk jest też doskonałym miejscem dla tych, którym marzą się wczasy na plaży. W pobliżu miejscowości Punat można znaleźć wspaniałe kąpieliska, jednak najbardziej znana jest plaża w Starej Basce. Wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz dobre warunki do żeglowania sprawiają z kolei, że wyspa ta jest chętnie odwiedzana przez amatorów sportów wodnych. Turystyka na wyspie rozwija się coraz lepiej, a noclegi można tu znaleźć niemal w każdej miejscowości. Hotele, wille oraz prywatne apartamenty są tu oferowane często w bardzo atrakcyjnych cenach, dzięki czemu zainteresowanie wypoczynkiem w tej części Chorwacji nie maleje i od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne