1. Chorwackie atrakcje – Split

    Ten kraj zachwyca cennymi zabytkami i miastami, w których na brak atrakcji narzekać nie można. W gronie miast, które koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej części świata, znalazł się Split. Jego piękno dostrzegło już niejedno biuro podróży, którego głównym obiektem zainteresowania stała się tak modna w ostatnich latach Chorwacja. Czym może oczarować turystów Split? Jakie zabytki czekają tu na spragnionych wyjątkowych atrakcji gości?

    Symbolem tego miasta już dawno stał się pałac Dioklecjana. Ta potężna budowla przypomina o długiej historii miasta oraz o jego długiej tradycji jako miejsca idealnego na wypoczynek. Pałac Dioklecjana to imponująca budowla. Ci, którzy spodziewają się okazałej willi, mogą być jego ogromem zaskoczeni. Otoczony murami kompleks pałacowy składa się z ponad 200 budynków, które przed wiekami mogły służyć jako miejsce zamieszkania dla około 3 tysięcy osób.

    Sam pałac nie jest jedynym obiektem godnym uwagi. Split może oczarować i taką atrakcją, jak kościół św. Eufemii z XI wieku. Innym miejscem, do którego chętnie zaglądają wycieczki, jest gotycki pałac służący obecnie jako siedziba Muzeum Miejskiego. Żelazna Brama, barokowy pałac Cindro oraz dawny ratusz w gotyckim stylu to kolejne atrakcje, których w tym mieście pominąć nie można. Ci, którzy chcą lepiej poznać chorwacką kulturę, koniecznie powinni zwiedzić mieszczące się w ratuszu Muzeum Etnograficzne. Jest ono znane przede wszystkim ze wspaniałej kolekcji instrumentów muzycznych.

    Split może się też pochwalić inną ciekawą placówką, która z pewnością zadowoli miłośników historii. To Muzeum Archeologiczne, w którym czekają na turystów ciekawe eksponaty pochodzące z okresu rzymskiego oraz z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Z dziejami Chorwacji w czasach średniowiecza można się z kolei zapoznać w czasie zwiedzania Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych. Split jest też miastem, w którym znajdą dla siebie sporo atrakcji miłośnicy przyrody. Na nich czeka i piękne ZOO, i pełne niezwykłych eksponatów Muzeum Przyrodnicze.

    Wspaniałe atrakcje oraz niezwykłe muzea sprawiają, że Split jest miastem wyjątkowo chętnie odwiedzanym przez turystów. Pałac Dioklecjana jest jednak jego najcenniejszym skarbem, a jego umieszczenie na liście UNESCO sprawiło, że to miasto stało się obiektem zainteresowania niejednego biura podróży, ale i turystów – koneserów z całego świata.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne