1. Chorwackie atrakcje – Miasto Hvar

    Miłośnicy Chorwacji to miasto znają doskonale. W czasie wycieczki po tym kraju stanowi ono jedną z najważniejszych atrakcji – nie bez powodu zresztą. Wspaniałe zabytki i ciekawa historia sprawiają, że Hvar może się pochwalić wyjątkową atmosferą. Tu Chorwacja pokazuje swe najpiękniejsze oblicze, a biura podróży zachęcają turystów do złożenia wizyty w tym mieście. Skąd taka popularność wyspiarskiej stolicy? Jakimi atrakcjami może się pochwalić najważniejsze na wyspie Hvar miasto?

    Hvar jest jednym z tych miast, które mogą się pochwalić długą, sięgającą okresu rzymskiego historią. Szczególnie pomyślnym okresem dla mieszczan okazały się czasy średniowiecza, kiedy to Hvar stał się największym ośrodkiem na wyspie. Podejmowane tu decyzje miały ogromne znaczenie dla lokalnej polityki, a handel zapewniał spore dochody mieszkańcom Hvaru. Niestety, od XVII stulecia miasto zaczęło tracić na swym znaczeniu politycznym i gospodarczym. Do dziś jednak pozostało najważniejszym miastem na wyspie, a na jego współczesny charakter ogromny wpływ wywarła doskonale rozwijająca się na Wyspach Dalmatyńskich turystyka. Goście zaglądają tu chętnie, a czekające na nich zabytki z pewnością zasługują na szczególną uwagę.

    Najstarsza część miasta przyciąga zachowanymi fragmentami murów miejskich z VII wieku. Wspaniale prezentuje się baszta Toran oraz loggia miejsca z XV stulecia. Zachował się tu również budynek arsenału – jedna z najbardziej imponujących budowli w mieście, którą koniecznie trzeba zobaczyć w czasie spaceru po mieście. Nie można też pominąć rynku, wokół którego skupiły się najważniejsze budowle miejskie. Jedną z nich jest gotycki pałac, w którego bryle nie brak już pierwszych cech typowych dla architektury renesansowej. Pięknym przykładem renesansu jest już pobliska katedra św. Stefana – najważniejszy zabytek sztuki sakralnej na terenie miasta. Powstała ona tuż przy miejskim rynku, a jej budowę rozpoczęto w XVI wieku. W jej wnętrzu nie brak cennych obrazów oraz ciekawych rzeźb.

    Wielką ciekawostką jest też stojąca przy katedrze dzwonnica, dobudowana do świątyni już w XVII stuleciu. Z innych zabytków sztuki sakralnej wyróżnia się w tym mieście dawny kościół Augustianów oraz ciekawa świątynia wzniesiona na cześć Kosmy i Damiana. Warto też zajrzeć do dawnego klasztoru Dominikanów, w którym urządzono ciekawą ekspozycję archeologiczną. Na miłośników historii czekają tu zabytki pochodzące z okresu greckiego i rzymskiego, które są najlepszym dowodem na długą historię miasta. Innym ważnym klasztorem jest dawny klasztor Benedyktynów. Tu na wycieczki czeka ciekawa kolekcja wyspiarskiej sztuki, w tym słynne koronki – miejscowy produkt, który stał się znany w całej Europie. Oprócz koronek można tu ujrzeć również ciekawą kolekcję obrazów oraz zabytkowych ikon. Warto też zwiedzić klasztor Franciszkanów, który zachwyca renesansowymi krużgankami.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne