1. Chełmno – miasto zakochanych

  Chełmno to miasto położone nad Wisłą, w centralnej części Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy drodze krajowej nr 91 i jest, obok Torunia, najważniejszym ośrodkiem turystycznym regionu.  Chełmno nazywane jest „Miastem Zakochanych®” oraz „Miastem Miłości®”,

  Wszystko za sprawą przechowywanej od stuleci w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP – relikwii św. Walentego i odnowionego po 200 latach zapomnienia, kultu św. Walentego. Stąd od 2002 r. organizowane są tu jedyne w Polsce, tak huczne, obchody Dnia Świętego Walentego tzw. „Walentynki Chełmińskie”. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla świętowania Dnia Zakochanych niż Chełmno, które stało się już Polską Stolicą Zakochanych i to tu każdego roku, a zwłaszcza 14 lutego, przybywa tysiące zakochanych turystów.

  Odprawiane są w tym dniu uroczyste msze święte dla wszystkich zakochanych, a także par małżeńskich obchodzących jubileusze pożycia. Nie brakuje walentynkowych zabaw, konkursów i wystaw, a cały Dzień Świętego Walentego kończy na rynku koncert zespołów muzycznych oraz laureatów Festiwalu Piosenki Miłosnej, podczas którego tradycyjnie na płycie rynku układane jest wielkie płonące serce z lampionów, które w 2003 r. wpisane zostało do „Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości”. Odbywający się tego dnia Jarmark św. Walentego wprowadza dodatkowo szczególną walentynkową atmosferę. Warto tu przyjechać także po to, aby posmakować i poczęstować swoją ukochaną osobę „Bułeczką walentynkową z lubczykiem”, czy innym wyrobem cukierniczym w kształcie serca, przygotowywanym i wypiekanym przez cały rok przez chełmińskich piekarzy i cukierników.

  Na co dzień w mieście odnajdziemy również inne ślady związane z tradycjami miłosnymi i walentynkowymi. Są to jednocześnie m.in. oryginalne dywany kwiatowe w kształcie serc na Nowych Plantach, będących miejscem romantycznym spacerów. Spacerując po chełmińskiej starówce warto zatrzymać się na chwilę, przysiąść na „ławeczkach dla zakochanych” znajdujących się w parku Nowe Planty, w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera oraz przed budynkiem Urzędu Miasta (tu można wysłać „Pozdrowienia na żywo”), i poczuć gorącą atmosferę oraz szczególny urok tego starego średniowiecznego miasta.  Najważniejszym wyróżnieniem jest uznanie Chełmna – miasta zakochanych® w 2008 roku przez Polską Organizację Turystyczną Najlepszym Produktem Turystycznym Polski oraz przez Kujawsko – Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną – Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Promowane przez Urząd Miasta Chełmna hasła „Miasto Zakochanych®” oraz „Miasto Miłości®”, zostały zastrzeżone w Urzędzie Patentowym.

   

  Chełmno – miasto o wielowiekowej historii …

  Chełmno to miasto z bogatą historią i odegrało ważną rolę w historii Polski i Zakonu Krzyżackiego, który planował tu stolicę swojego państwa i do końca jego istnienia było określane „miastem głównym, godniejszym od pozostałych”. To stolica historycznej ziemi chełmińskiej, wzmiankowana w dokumentach już  w 1065 r., lecz jego historia sięga jeszcze czasów wcześniejszych.

  Najważniejszymi atrakcjami Chełmna są piękne unikatowe średniowieczne zabytki i układ urbanistyczny, dlatego miasto nazywane jest „małym Krakowem” oraz „polskim Carcassonne”. Symbolem miasta jest dominująca ponad doliną Wisły przepiękna panorama miasta, którą tworzą wysoko wznoszące się wieże chełmińskich kościołów. Jest ona wyjątkowa, ponieważ można ją podziwiać, dzięki położeniu miasta na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, ze wszystkich stron świata.

   „Gotyk mają wszyscy, 
  ale takiego gotyku jak w Chełmnie nie ma nikt”

  Zapraszamy do Chełmna – miasta zakochanych®!

  Więcej informacji: www.chelmno.pl

   

  Urząd Miasta Chełmna
  ul. Dworcowa 1
  86-200 Chełmno
  tel. (+ 48) 56-677-17-19
  fax (+ 48) 56-677-17-74
  e-mail:chelmno@chelmno.pl
  promocja@chelmno.pl
  www.chelmno.pl

   

  Chełmińska Informacja Turystyczna w Ratuszu
  Rynek 28
  tel./fax (+ 48) 56-686-21-04
  it@it.chelmno.pl

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne