1. Biskupin jakiego nie znacie

  Biskupin to mała wieś w Województwie Kujawsko – Pomorskim, ale jej sława sięga daleko poza granice Polski. To tutaj wiedzę zdobywają kolejne pokolenia archeologów, a turyści zjeżdżają z różnych stron kraju i świata, aby „wziąć zabytek do ręki, stworzyć jego kopię i poczuć historię”.

  Biskupin kojarzony jest głównie z osadą kultury łużyckiej sprzed 2750 lat. Jednak mało kto wie, że na terenie rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od późnego paleolitu po wczesne średniowiecze. Obecnie realizowany jest tutaj projekt w efekcie którego w 2012 roku powstała rekonstrukcja wczesnopiastowskiej wioski. Natomiast w 2013 roku zakończona zostanie budowa osiedla neolitycznego.

  Rekonstrukcje powstają w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Wieś wczesnośredniowieczna składa się z 14 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Każda z chat jest inaczej wyposażona, gdyż zamieszkiwali je różni rzemieślnicy (m.in. kowal, młynarz, rybak, garncarz).

  Zobacz kalendarz wydarzeń – www.biskupin.pl

  Biskupin to wyjątkowe miejsce. Czas spędzony tutaj to swoista wędrówka w czasie i wyjątkowe spotkanie z przeszłością. Pracownicy stawiają na przekazanie wiedzy o przodkach poprzez pokazy i zabawę. Tutaj można się dowiedzieć, jak z kilku skorup odtworzyć naczynie, a z kawałka drewna odczytać wiek znaleziska. Dlatego też każdy kto chce sam „dotknąć” przeszłości powinien pojawić się w Biskupinie, gdzie niezmiennie zabawa uczy, a nauka bawi. Szczególnie zapraszamy na jedną z tematycznych imprez, które organizowane są na terenie rezerwatu. Każdego roku do Biskupina przybywa blisko 300 tysięcy turystów, aby poczuć klimat tego miejsca. W ostatnich latach rezerwat zmienił się, przybyło rekonstrukcji, powstało zaplecze noclegowe, ale wyjątkowa atmosfera tego miejsca niezmiennie oczarowuje przybyłych gości.

  biskupin muzeum archeologiczneWięcej informacji:
  Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
  tel. 52 302 50 55
  www.biskupin.pl,
  e-mail: muzeum@biskupin.pl

   

  Zobacz osadę w Biskupinie:

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne