1. Atrakcje Chorwacji. Dubrownik

  Dalmacja Południowa jest najpiękniejszym i najbardziej cenionym przez turystów i urlopowiczów regionem w Chorwacji. Ten niewielki obszar jest zarazem najpiękniejszym zakątkiem na Bałkanach. Dalmacja Południowa to rejon położony w wąskim pasie ciągnącym się pomiędzy Adriatykiem a Hercegowiną. Najpiękniejszym miastem, które nie bez powodu nazywane jest perłą Adriatyku, jest w tym regionie Dubrownik.

  Dubrownik to nie tylko najpiękniejsze z malowniczych miast, z których tak dumna jest Chorwacja. To również jedno z najpiękniejszych miast świata. Zbudowane z białego kamienia i otoczone potężnymi murami oraz morzem sprawia niesamowite wrażenie. Znajdują się tu piękne zabytki, port oraz piękne wybrzeże, przy którym wznoszą się luksusowe hotele budowane z myślą o tak chętnie przybywających w ten region turystach.

  Dubrownik to liczne zabytki sakralne, wśród których na uwagę zasługują kościół św. Spasa oraz kościół i klasztor franciszkanów. Szczególnie cenne zbiory znajdują się w klasztornej bibliotece. Z kościołów na uwagę zasługuje również kościół św. Vlaha – patrona Republiki Dubrownickiej. Figura tego świętego, trzymającego w ręku makietę miasta, znajduje się w ołtarzu głównym i jest najważniejszym elementem wystroju wnętrza tej świątyni. Ciekawym miejscem jest również klasztor dominikanów, w którym zgromadzono cenne dzieła sztuki.

  Jednym z symboli tego pięknego miasta jest Wielka Studnia Onofri z XV wieku. To typowo gotycka studnia, którą zdobią rzeźby delfinów oraz masek. Studnia ta związana jest z legendą, zgodnie z którą ci, którzy umyją w niej ręce, mogą liczyć na spełnienie swych marzeń. Innym charakterystycznym dla Dubrownika obiektem jest XV-wieczna wieża zegarowa oraz wniesiony w XVIII wieku budynek Straży Głównej.

  Dubrownik znany jest również z pięknych rezydencji. Jedną z ciekawszych jest pałac Spoza, w którym niegdyś mieścił się urząd celny oraz skarbiec. Drugim znanym pałacem w tym mieście jest Pałac Rektorów – jedna z najpiękniejszych budowli Dalmacji.

  Nieco młodszym, bo wzniesionym w XIX wieku, zabytkiem Dubrownika jest ratusz, wzniesiony w stylu lombardzkiego neorenesansu.

  Najpiękniejszym zabytkiem i wizytówką Dubrownika są jednak otaczające miasto mury obronne. Ich budowę rozpoczęto w XIII wieku, po czym aż do XVII wieku trwała ich dalsza rozbudowa. Są to najlepiej zachowane fortyfikacje miejskie w całej Europie. Wieże obronne i baszty na stałe wpisały się w tutejszy krajobraz.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne