1. Półwysep Helski – atrakcje dla dzieci

    Prawdziwy cud natury, niezwykły w skali Europy. Nic dziwnego, że Półwysep Helski należy do najpopularniejszych turystycznych regionów w Polsce. A doskonale rozbudowana infrastruktura obejmuje także wiele ciekawych atrakcji dla dzieci.

    34-kilometrowy Półwysep Helski powstał wskutek działalności wiatru i prądu morskiego, które utworzyły piaszczysty wał. Jest to zatem tak naprawdę mierzeja, ale zwyczajowo przyjęła się nazwa półwysep. W najwęższym miejscu, w okolicach Władysławowa, ma jedynie niewiele ponad 100 m szerokości. Najszerszy jest natomiast na końcu, przy Helu (3 km). Dzięki dostępowi do wód Zatoki Puckiej, jak i do otwartego morza, na półwyspie można korzystać z plaż po obu jego stronach, co oznacza dwukrotnie więcej radości dla maluchów. Trzeba przyznać, że plaże na półwyspie są wyjątkowo dobrze zagospodarowane, szczególnie te od strony Zatoki Puckiej, które w pobliżu kurortów posiadają pełną infrastrukturę.

    Natomiast te nad otwartym morzem gwarantują spokój i brak tłoku. Jedną z największych zalet Półwyspu Helskiego są też idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu i kitesurfingu. Płytkie wody zatoki i umiarkowany wiatr sprawiają, że adepci tych sportów mogą tu bez obaw stawiać pierwsze kroki na desce. Dlatego też półwysep pełen jest kempingów zintegrowanych ze szkołami windsurfingowymi i kitesurfingowymi. Są tu również wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystanie i porty, można więc wybrać się na rodzinny rejs czy rekreacyjnie popływać rowerem wodnym. Miłośnicy dwóch kółek na pewno docenią fakt, że od Władysławowa aż do Helu ciągnie się malownicza ścieżka rowerowa, która zapewnia rowerzystom piękne widoki.

    Połwysep Helski atrakcje dla dzieci

    Jako brama do Zatoki Gdańskiej, Półwysep Helski posiadał zawsze ogromne znaczenie strategiczne. Dlatego do dziś można zwiedzać tu liczne pozostałości fortyfikacji na szlakach militarnych. W okolicach Jastarni znajduje się m.in. schron-muzeum „Sabała”, pozostałości poligonu torpedowego czy zapory minowej, a niedaleko Helu wiele baterii przeciwlotniczych, w tym największą w rejonie Morza Bałtyckiego baterię Schleswig-Holstein, największą polską baterię nabrzeżną używaną w 1939 roku – baterię im. Heliodora Laskowskiego. Ciekawie prezentują się też wystawy w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Warto zobaczyć też latarnię morską w Helu (udostępniona do zwiedzania w sezonie letnim) i najniższą w Polsce latarnię morską w Jastarni (niedostępna dla zwiedzających). Innym miejscem, z którego doskonale widać panoramę wybrzeża, jest wieża widokowa w Domu Rybaka we Władysławowie.

    Sprawdź koniecznie: Władysławowo atrakcje dla dzieci-Co zobaczyć?

    Ciekawych wystaw i atrakcji przyrodniczych na Półwyspie Helskim nie brakuje. Dzieciom na pewno spodoba się karmienie fok w fokarium w Helu, wizyta w Ocean Parku we Władysławowie, gdzie zobaczą modele zwierząt morskich w naturalnym rozmiarze (np. ogromny model wieloryba) czy w Muzeum Kocham Bałtyk w Swarzewie, w którym prezentowana jest wystawa budowli z klocków LEGO i wystawa murali 3D. Nowością jest interaktywna wystawa „Praca Rybaka: jak, gdzie, czym?” w kompleksowy sposób przedstawiająca ten trudny zawód, od wieków wykonywany przez ludzi morza. Poza tym we Władysławowie działa latem lunapark i park linowy, jest wiele placów zabaw, a w razie niepogody basen w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo i sala zabaw „Port dzieci”. Coraz większą popularność zyskuje najnowszy Park Wodny – Aquapark w Redzie znany jako ten „z rekinami” to moc atrakcji zarówno dla maluchów, jak i dorosłych, spragnionych extremalnej rozrywki. W sezonie Półwysep Helski z Trójmiastem łączą tramwaje wodne. Taki rejs to dla maluchów bardzo fajna przygoda.

    rodzinne atrakcje Półwysep Helski

    Polecamy również: Noclegi z atrakcjami dla dzieci – Pensjonat Wojciech Władysławowo

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne