1. Podziemne atrakcje Zabrza – Kopalnia Guido

    Ta niezwykła kopalnia jest dziś jedną z największych atrakcji turystycznych Zabrza. Udostępniona do zwiedzania szybko stała się popularna wśród turystów, którzy licznie przybywają tu nie tylko z okolicznych miast, ale i z dalszych stron Polski. Kopalnia „Guido” jest miejscem niezwykłym, mogącym pochwalić się licznymi atrakcjami oraz ciekawą historią.

    Co powinien wiedzieć na jej temat każdy z odwiedzających ją turystów?

    Kopalnia „Guido” powstała w 1855 roku, zaś imię otrzymała na cześć swego założyciela. A był nim nie byle kto, tylko sam hrabia Guido Henkel von Donnersmarck. Ten pruski książę oraz pan pobliskich Tarnowskich Gór oraz Bytomia jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli rodu Donnersmarcków. Ten wielki magnat na rozwijającym się śląskim przemyśle zbił prawdziwą fortunę. Inwestował przede wszystkim w huty i kopalnie, m. in. na terenie Zabrza, Bytomia oraz Piekar. Jako możny właściciel prężnie rozwijających się zakładów przemysłowych, hrabia nie żałował sobie niczego. Jego wspaniałe rezydencje znajdowały się nie tylko na terenie Górnego Śląska (m. in. w Świerklańcu oraz w Reptach), ale również w Paryżu i w Berlinie. Zasłynął on jednocześnie jako fundator licznych świątyń, wspierał również edukację dzieci swych pracowników.

    Pierwszym z wydrążonych szybów na terenie kopalni „Guido” był szyb „Barbara”, zaś zaraz za nim zaczęto drążyć szyb „Concordia”. W okresie międzywojennym kopalnia nadal prężnie działała, jednak jako obiekt niemiecki. Po II wojnie służyła jako kopalnia doświadczalna.
    W latach 80-tych XX wieku kopalnia „Guido” zaczęła zyskiwać na znaczeniu jako atrakcja turystyczna. Najpierw na jej terenie utworzono skansen górniczy. Wyrobisko, które można dziś podziwiać na terenie kopalni to prawdziwy unikat. Udostępniono tu turystom aż dwa poziomy, 170 i 320 metrów. Na poziomie 170 można zapoznać się z pracą górników oraz z historią wydobycia węgla na Śląsku. Nie brak tu dodatkowych atrakcji, jak interaktywne „dodatki”, dzięki którym kopalnia na dłużej pozostaje w pamięci zwiedzających. Poziom ten jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, zaś jego zwiedzenie zajmuje około godziny.

    Dużą atrakcją jest również wizyta na poziomie 320. Tu wyrobiska pozostawiono w takim stanie, by możliwie jak najlepiej oddawały charakter dawnej kopalni. Na tym poziomie często odbywają się również koncerty oraz imprezy kulturalne, które w tym surowym otoczeniu zyskują na atrakcyjności. Aby odwiedzić ten poziom, trzeba mieć minimum 6 lat i ze dwie godziny czasu wolnego. Tyle właśnie zajmuje podróż w tej najbardziej atrakcyjnej części kopalni „Guido”.

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne