1. Bieszczadzka Kolejka Leśna

    Pośród lesistych bieszczadzkich grzbietów Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego wije się malowniczo torowisko słynnej, wąskotorowej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

    Stanowi ona nierozerwalny element bieszczadzkiego krajobrazu, od 1890r będąc świadkiem dziejów tego regionu. Kolejka jako element dziedzictwa kulturowego została wpisana do rejestru zabytków. Podstawowym celem działalności Fundacji jest utrzymanie w ruchu zabytkowej kolejki poprzez remonty torowisk, gromadzenie i remont zabytkowego taboru oraz organizację turystycznych przewozów pasażerskich. „Bieszczadzka ciuchcia" jeździ na trasie Majdan – Przysłup (12 km) oraz Majdan – Balnica (9 km), w planie są remonty również innych odcinków dawnej historycznej trasy: do Wetliny i Łupkowa.

    Przejazdy turystyczne kolejką…

    odbywają się zazwyczaj od 1 maja do 30 września. Osoby indywidualne zapraszamy na kursy według rozkładu jazdy: maj, czerwiec, wrzesień i październik w dni wolne od pracy, w lipcu i sierpniu 2 razy dziennie, codziennie, a w dni wolne od pracy 4 razy dziennie. Często organizowane są kursy dodatkowe, poza rozkładem jazdy w zależności od zapotrzebowania, dzięki czemu w szczycie sezonu możemy przewieźć 1500 osób dziennie. Dla grup zorganizowanych proponujemy przejazdy na zamówienie również poza planowymi kursami wybranym przez klienta terminie i na wybranej trasie, o różnej długości przejazdu i w różnej cenie (Majdan – Przysłup – Majdan 2h 40min, Majdan- Balnica – Majdan 1h 45min). Jednorazowo „ciuchcia" może zabrać 7-8 wagonów, tj. ok. 250 osób. Minimum zamówienia to 2 wagony (do 50 osób). Na życzenie grupy: napady, fotostopy lub dłuższe postoje. Wyjątkową atrakcją są przejazdy za parowozem Las lub 10-osobową drezyną. Na stacji głównej w Majdanie bogata infrastruktura – parking, nowoczesne szalety, wagon dla niepełnosprawnych, nagłośnienie, barek, pamiątki, stoiska z produktami regionalnymi, we wrześniu z okazji 15-lecia Fundacji zostanie otworzony wyremontowany budynek stacyjny a w nim sale muzealne i salka konferencyjno-edukacyjna.
    Historia kolejki, jej związek z regionem, specyficzny urok tego rodzaju transportu, zabytkowy tabor i duża wartość widokowa tras powodują, że kurs „bieszczadzką ciuchcią" jest niewątpliwie atrakcyjnym elementem każdej wyprawy w ten jeden z najpiękniejszych i najdzikszych zakątków Polski.

    Kontakt:
    Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
    38-607 Cisna, Majdan 17
    Tel: (13) 468 63 36
    mail: ciuchcianasza@vp.pl

    Więcej informacji na www.kolejka.bieszczady.pl
     

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne