1. Gospodarstwo Agroturystyczne Łopusze – Beskid Wyspowy

    Łopusze i … Cztery Suknie Natury
    Agroturystyka Łopusze - Beskid Wyspowy - Małopolska

    gospodarstwo agroturystyczne w Beskidzie Wyspowym
    przyjazne Naturze 2000

    Dom, do którego Państwa zapraszamy, budowaliśmy od 1990 roku.  Łopusze to wzniesienie (661 m n.p.m.) w urokliwym Beskidzie Wyspowym o stromych zboczach, na które nie było drogi dojazdowej a jedynie zawiły pieszy szlak.  Tak jednak urokliwe, że  porzuciliśmy Kraków (który nadal kochamy 🙂 i uparcie, z mozołem transportowaliśmy budulec specjalnym wyciągiem linowym. Stosik za stosikiem wjeżdżały cegły, drewno a nawet kamienie. Teraz na Łopusze wiedzie wygodna trwała nawierzchnia.

    Dom wczepiony w zbocze góry, otulony dziką przyrodą, okalają wały piaskowca (tzw. „wyskidzie” ) zbieranego z pól przez naszych przodków dziesiątki lat. Pozostawiliśmy je jako pomnik i pamiątkę dziedzictwa kulturowego naszej wsi. Później, podczas powodzi w 1997 roku, wały te ochroniły nasz dom!

    Góra Łopusze zawdzięcza swą nazwę łopianom – lepiężnikom (tzw. „łopuchom”) porastającym niegdyś obficie stoki. Wzniesienie jest szczególne, dlatego przyjęliśmy jego nazwę dla naszego siedliska. Nasz stok to cudowne miejsce! Rano słońce wstaje wychylając się ponad gaj brzozowy i wiekową lipę (uratowaną niegdyś przez moją babcię Marię), zachodzi gdy minie wieś leżącą w dolinie potoku Saneckiego i górę Kamionna, tuż na wprost Łopusza. Opromienia nas cały dzień!

    W dzieło dzikiej przyrody wpletliśmy wiejski ogród z licznymi ziołami. Zagajniki pełne są śpiewających ptaków, dzikie łąki pachną ziołami
    i poziomkami. Znajdują tu schronienie bażanty i sarny, przechadzają się również po naszym ogrodzie! Kwitnące lipy i liczne kwiaty dają aromat, którego się nie zapomina! Jesienią na spacer zapraszają miedze obfite w jeżyny, tarninę i dziką różę….

    Wspaniałe piękno i bogactwo naszej wyspowej krainy to Zielony Świat, który w sposób naturalny fascynuje dzieci i zachęca do odkrywania. Dlatego naszą ofertę kierujemy szczególnie do rodzin z dziećmi!

    Do dyspozycji gości Łopusza są dwa niezależne komfortowe mieszkania o kategorii dwa słoneczka. Gospodarstwo nasze współtworzy szlak Małopolska Wieś dla Dzieci. Łopusze ma własną legendę o Ziołowym Dziadku oraz opowiadania przyrodnicze z bogatego życia Beskidu Wyspowego. Powstaje tutaj również Manufaktura Zielna, np. woskowy herbarz ziołowy (świece z ziołami) czy papier czerpany. Zapraszamy na warsztaty.

    Szczegóły ofert na 
    www.lopusze.hg.pl

    Anna Julia Gas
    32-731 Żegocina 349 
     tel. kom. 602 259 948

    KRAJOBRAZ

    Piękno krajobrazu i bogactwo przyrody są niewątpliwym atutem turystycznym naszego regionu. To właśnie tutaj rozpościera się malowniczy Beskid Wyspowy. Góry tworzą pojedyncze strome wzniesienia niczym wyspy. Wystarczy o świcie wybrać się na przełęcz Widoma, skąd przy odpowiedniej aurze zaobserwujecie Państwo niezwykle zjawisko „Morza Mgieł”, z którego wyłaniają się owe wyspy. Często opromienione wschodzącym słońcem!

    Z naszego Łopusza roztacza się widok na górę Kamionna, która zdaje się być na wyciągnięcie dłoni. Te dwie charakterystyczne dla Beskidu Wyspowego góry, dzieli głęboka dolina potoku Saneckiego. Właśnie w tej dolinie i na łagodniejszych stokach leży Żegocina.
    Wspaniałe miejsce dla miłośników fotografii i malarstwa.
    W pobliżu Rezerwaty Przyrody Kamionna i Kostrza oraz Wiśnicko – Lipnicki Park krajobrazowy wpisane także jako ochrona siedlisk w Obszary NATURA 2000. Z kolei w Obszarze obejmującym Uroczyska Beskidu Wyspowego jest także Łososińsko- Żegociński Park Krajobrazowy (rezerwat leśny) obejmujący "nasze" Łopusze!

    agroturystyka przyjazna dzieciom

    FAUNA i FLORA

    Czyste, nieskażone środowisko tętni tutaj pierwotnym życiem. Klimat porównuje się do klimatu uzdrowisk, zwłaszcza do rabczańskiego. Teren urozmaicony, bogaty w liczne gatunki fauny i flory. W znacznej mierze zalesiony, występują tu wspaniałe buczyny karpackie! Na górze Kamionna mieści się rezerwat przyrody o tej samej nazwie. Można tu obserwować wiele ciekawych gatunków jak chroniony oset dziewięćsił bezłodygowy częsty motyw w tutejszej twórczości ludowej. Chronione są tutaj piękne lasy bukowo- jodłowe, żyzne buczyny, górskie torfowisko oraz siedliska płazów: kumak nizinny i górski oraz traszka grzebieniasta i karpacka.

    Na stokach i zboczach góry Kostrza występują chronione jaworzyny i lasy klonowo- lipowe oraz żyzne buczyny.Bardzo ciekawy turystycznie jest Nowy Wiśnicz i pobliski Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Pogórza Wiśnickiego (rezerwaty leśne!) również wpisane w Obszary NATURA 2000! Polecam ciekawe informacje dotyczące Zamku Lubomirskich  gdzie poza walorami historycznymi mamy chronioną kolonię rozrodczą nietoperzy podkowca małego i nocka orzęsionego. W Beskidzie Wyspowym są liczne ostoje tych rzadkich nietoperzy w sieci NATURA 2000.

    W najbliższej okolicy znajduje się też osiem pomników przyrody. W okolicy głazy polodowcowe Kamienie K. Brodzińskiego ze ścieżką dydaktyczną oraz Rezerwat Kamień „Grzyb”. Interesującym miejscem jest pobliski Geologiczny Park Piaskowców Grodziskich w Dawnym Kamieniołomie w Żegocinie włączony jako "Eko muzeum Ziemi Bocheńskiej". Ciekawostkę stanowią źródełka wody mineralnej, swoim składem chemicznym i właściwościami bardzo zbliżone do krynickiej wody Zuber. Do leśnych źródełek prowadzi specjalnie wytyczony malowniczy szlak turystyczny. Możemy tutaj obserwować sporą kolonie jemioły, wiosną na przełomie marca i kwietnia polany niedźwiedziego czosnku, efektownych kwiatów żywca gruczołowatego czy zawilcy.

    REKREACJA

    Ze względu na atrakcyjne górskie położenie Żegociny w kotlinie otoczonej trzema górami (Kamionna 801m, Łopusza 568m, Żarnówka 457m n.p.m.) wytyczono trzy szlaki turystyczne: niebieski – prowadzący z Bochni, przez Rozdziele do Tymbarku; zielony z Żegociny przez Łopusze do Rajbrotu i Rozdziela („Droga Koscielna”) oraz żółty – z centrum Żegociny na szczyt góry Kamionna. Poza nimi wspomniany wyżej szlak do źródełek oraz Dziki Trakt na naszym Łopuszu 🙂

    Dla miłośników rowerów górskich wytyczono Żegocińskie Trasy Rowerowe (trzy o różnym stopniu trudności). Narciarzy zapraszamy na nowoczesne stacje narciarskie Laskowa-Kamionna (3km) oraz Łysa Góra Limanowa (14km). Latem można skorzystać z atrakcji wodnych na Zalewie w Łapanowie (15km), basenie kąpielowym w Żegocinie i Łąkcie Górnej. Stosunkowo blisko także Jezioro Rożnowskie (30km). W centrum Żegociny znajduje się kort tenisowy.

    KULTURA…. ZABYTKI

    Światową atrakcją jest Kopalnia Soli Bochnia (20km), starsza od Kopali Soli Wieliczka (50km)! Podziemna trasa turystyczna jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci, jeździ tu podziemna kolejka, na jednej z pochylni znajduje się drewniana zjeżdżalni, wkrótce też podziemne jezioro. Przy szybie Campi znajduje się „Osada VI Oraczy” – rekonstrukcja zagrody XII/XIII wiecznej.

    W Bochni również muzeum Fishera i zabytkowy kościół św. Mikołaja z drewnianą dzwonnicą.  Nowy Wiśnicz (15km) to malownicze artystyczne miasteczko Jana Matejki (dworek „Koryznówka”). Słynie jednak z pięknego Zamku Lubomirskich. W okolicy znajduje się też Szlak Architektury Drewnianej z perełka wpisana już na listę zabytków UNESCO- drewniany Kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. To właśnie w Lipnicy Murowanej wykonuje się najwyższe, słynne za granicą, palmy wielkanocne! Nad Jeziorem Rożnowskim stoi piękny zamek rycerski Tropsztyn z fascynującą legendą o skarbie Inków ukrytym przez inkaską księżniczkę.!

    Bogactwo dziedzictwa tej ziemi to nie tylko światowej sławy zabytki, ale i mniej znane ciekawe miejsca, mówiące o historii i kulturze. W Rozdzielu podziwiać można drewniany kościółek z XV w.ufundowany prawdopodobnie przez króla Zygmunta Augusta z unikalną amboną królewską. W centrum Żegociny stoi zabytkowy kamienny kościół św. Mikołaja z dzwonem z 1536 roku. W Centrum Kultury znajduje się muzeum sprzętów i przedmiotów Galeria Wiejska. W okolicy zaś historyczny szlak cmentarzy okresu I wojny światowej.

    Jest też wiele legendarnych i zagadkowych miejsc, nie sposób jednak wszystko wymienić. Niektóre opisano je w książce „W Kręgu Żegocińskich Baśni, Obyczajów i Zwyczajów”. Sporo tu ciekawostek o tradycji jak i zabobonach 🙂 Inną atrakcją będącą pewną formą dziedzictwa jest „Żegocińska Książka Kucharska”(ręcznie spisane przepisy mieszkanek okolicy).

    BAZA WYPADOWA w…

    Nasi goście z odległych zakątków Polski jak i spoza kraju, mogą planować wyprawy w Tatry, Pieniny, na Spływ Przełomem Dunajca, do Zakopanego, Nowego Targu, Starego Sącza… Ciekawy jest Skansen Taboru Kolejowego Chabówka i przejażdżki pociągiem retro! Kraków oraz Wieliczka również mogą stanowić punkt programu pobytu – światła miast widać z tarasów naszego „Łopusza” mimo odległości 60km! Tarnów ze Szlakiem Żydowskim i malowaną wieś Zalipie też warto odwiedzić. Jednodniowa wyprawa to także Wadowice Papieża Jana Pawła II. Nieopodal Wadowic ciekawostka – Park Miniatur w Inwałdzie (modele sławnych cudów architektury światowej i inne atrakcje na 40 000 m kw.!).

    agroturystyka z dziećmi - Małopolska

    Dziedzictwo Natury

    Zmęczona zabieganiem,
    Przymykam oczy…
    Widzę małą dziewczynkę;
    Bosa w swej beztrosce
    Z perlistym śmiechem,
    Lekkim krokiem
    Przemierza łąkę dmuchawców.
    Jej drobne Istnienie
    Wznieca obłok spadochronów,
    Które niczym powiew,
    Nieświadoma swej siły sprawczej,
    Rozsiewa dla przyszłych wiosen
    By kolejne dziecko
    Mogło cieszyć się ich widokiem.
    Bo w rytmie Natury
    Jest głęboki sens…

    Anna Julia Gas
     

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne